Koncom minulého mesiaca vyšla dlho očakávaná verzia linuxovej distribúcie Ubuntu s číslom 10.04. Aj keď som nad poslednými verziami – ako sa hovorí – zlomil palicu rozhodol som sa ju odskúšať aspoň vo virtuále.

To, že to s Ubuntu ide od 10 k 5 som už spomínal – teraz mám pocit, že vydávanie finálnych verzii sa robí na striedačku štýlom: raz sa venujeme funkčnosti a driverom, raz sa venujeme dizajnu a použiteľnosti.

V Ubuntu „X“ sa tento raz veľmi venovali práve dizajnu, predchádzajúce verzie boli z tohto pohľadu na zaplakanie – teraz sa dá hovoriť priam o veľkom skoku. Schválne som uviedol, že označenie rímskou číslicou 10 nakoľko je badateľné, že najviac inšpirácie sa čerpalo z Apple Mac OS X. A najnovšie správy hovoria, že sa bude ešte viac – napríklad je na pláne jednotný stavový riadok s menu ako ho poznáte zo spomínaného systému.

Ako je to s podporou hardvéru som nemal možnosť otestovať – tu moje obavy pretrvávajú, ak máte praktické skúsenosti dajte vedieť do komentárov. S nasadením Ubuntu 10.04 na desktop nebudem ponáhľať a čo sa notebooku týka tak tam ho asi radšej nebudem ani zvažovať.