Otáčal som si to zo všetkých strán niekoľko krát a vždy som dospel k takémuto záveru. Vždy keď sa štát začne srať do umenia a kultúry nedopadne to dobre. Nech ide o akúkoľvek sféru. Robiť ale nejaké nariadenia alebo zákon, ktorým nariadiť koľko čoho hrať je úplne scestné.

Sme prehnane precitlivelí a hrdí. Príležitostne aj máme na čo, no to čo by malo ísť prirodzene z nás nám musí štát prikazovať – stačí spomenúť spievanie hymny v školách. Podľa mňa vynucovanie si národnej hrdosti, to nehovorím o bullshite menom starí Slováci a podobne na zdravo uvažujúcich jedincov pôsobí skôr negatívne.

Hudba ma neživí, no ako raz bolo v jednom filme na otázku či „...máš rada hudbu?“ odpovedané „a ty máš rád dýchanie?“ je nedeliteľnou súčasťou môjho života. Nie je to ešte tak dávno čo si každý nemohol počúvať čo chcel. Ani hovoriť. Hudba je o slobode výberu. A aj o biznise.

Ani do výberu ani do biznisu by nemal štat zasahovať. Náš autorský zákon je v žalostnom stave a po svojim si ho vykladá aj taká SOZA. Viete, že legislatívne u nás nie je možné vydať hudbu napríklad pod creative-commons licenciou na slobodné a voľné použitie? A pritom hudobníci by to robili radi.

Namiesto toho sa pracuje zase na diktovaní toho čo by sa malo hrať v rádiách. Nie sú to konkrétni interpreti, no je to zásah. Niektoré rádiá spomínanú kvótu spĺňajú už teraz. Objavili sa pozitívne reakcie najmä s tým, že značné percento majú byť noví interpreti. Ak je ale známe, že za kvóty boli lobovať Ráž a Ďurinda viem si veľmi živo predstaviť o akú hudbu má ísť. O alternatíve si môžeme nechať len zdať, lebo aj také Rádio_FM v pravidelných intervaloch bojuje o svoju existenciu.

Vyhol som sa téme kvality slovenskej hudby – to je veľmi subjektívna vec. No nie je tajomstvom, že kvalitné veci sú žiadané. Pred pár rokmi som narazil na video What song are you listening to?, kde sa Londýnčanov pýtajú na to čo počúvajú. Odvtedy to bolo všade po svete a aj v nepodarenej verzii u nás. Teraz som si to po roku a pol pustil opäť. Tretina hudby je z Anglicka. Ide to aj bez zákona.

Autor je zakladateľom KUULTUR COM.