Každý pravidelný alebo občasný surfer sa s tým už stretol a možno o tom ani nevie. Každý kto už počul slovo počítač tak určite počul aj slovo vírus. O malware sa hovorí menej. Čo to teda malware je? Výraz má zaklad v slove malicious čo znamená zlomyselný, nepriateľský či zákerný. Ide o software ktorý na vašom počítači vykonáva zákernu činnost bez dovolenia (vedomia) uživateľa. Medzi malware sa radí predovšetkým spyware a adware.

Spyware - ide o software ktorý sleduje vaštu činnosť a zaznamenáva ju ( spy = špión ). Spyware sa najčastejšie šíri pomocou adware, ale nemusí tomu tak byť. Ak nepoužívaťe kvalitný antivírus, nemáte dobrý firewall a neaplikujete pravidelne záplaty na váš operačný systém a programy tak na nete niečo chtíte za chvilku.

Adware - je to software ktorý je ponukaný zadarmo, ale zobrazuje reklamu. Či už nejaký reklamný banner priamo v programe alebo reklama na vás vyskakuje cez pop-up okná. Niektoré browsery zabraňujú vyskakovaniu okien, nie vždy to však funguje aj na adware.

Kedže adware a spyware spolu veľmi úsko súvisia budem ich ďalej popisovať ako malware. Úlohou malware je väčšino získať čo najviac informácií o uživateľovi a potom naňho aplikovať cielenú reklamu. Zákernejšie malware dokonca odchytáva stláčanie kláves (keylogger). Ak sa pripájate cez vytáčane spojenie može zmeniť číslo vášho poskytovateľa a vy budete volať niekam na Filipíny – ide o takzvané dialery. Niektorý malware ide až tak ďaleko, že zaznamenáva všetku vašu komunikáciu, tak získa všetky vaše heslá, čísla účtov a ďalej ani nechcem domyslieť. Získane informácie z maleware software môžu byť zneužité tak, že vám začnú chodiť reklamy na proukty a služby, ktoré často používate, či na konkurenčné aplikácie. Ide o cielenú reklamu – spam.

A ako sa brániť? Formu ochrany som načrtol už na začiatku, zhrniem ju len v par bodoch, nemožete to však brať ako kompletný návod a žiadna ochrana nieje stopercentná.

  1. Niky úplne nedôverujte internetu
  2. Používatjte kvalitný antívírus a pravidelne ho aktualizujte
  3. Používajte firewall, stačí aj aplikačný
  4. Pravidelne aplikujte záplaty na váš operačný systém a programy
  5. Používajte nejaký čistiaci nástroj proti malware a tiež ho pravidelne aktualizujte