Vlog


Sleduj ma


Twitter


Malware

Každý pravidelný alebo občasný surfer sa s tým už stretol a možno o tom ani nevie. Každý kto už počul slovo počítač tak určite počul aj slovo vírus. O malware sa hovorí menej. Čo to teda malware je? Výraz má zaklad v slove malicious čo znamená zlomyselný, nepriateľský či zákerný. Ide o software ktorý na vašom počítači vykonáva zákernu činnost bez dovolenia (vedomia) uživateľa. Medzi malware sa radí predovšetkým spyware a adware.

Spyware - ide o software ktorý sleduje vaštu činnosť a zaznamenáva ju ( spy = špión ). Spyware sa najčastejšie šíri pomocou adware, ale nemusí tomu tak byť. Ak nepoužívaťe kvalitný antivírus, nemáte dobrý firewall a neaplikujete pravidelne záplaty na váš operačný systém a programy tak na nete niečo chtíte za chvilku.

Adware - je to software ktorý je ponukaný zadarmo, ale zobrazuje reklamu. Či už nejaký reklamný banner priamo v programe alebo reklama na vás vyskakuje cez pop-up okná. Niektoré browsery zabraňujú vyskakovaniu okien, nie vždy to však funguje aj na adware.

Kedže adware a spyware spolu veľmi úsko súvisia budem ich ďalej popisovať ako malware. Úlohou malware je väčšino získať čo najviac informácií o uživateľovi a potom naňho aplikovať cielenú reklamu. Zákernejšie malware dokonca odchytáva stláčanie kláves (keylogger). Ak sa pripájate cez vytáčane spojenie može zmeniť číslo vášho poskytovateľa a vy budete volať niekam na Filipíny – ide o takzvané dialery. Niektorý malware ide až tak ďaleko, že zaznamenáva všetku vašu komunikáciu, tak získa všetky vaše heslá, čísla účtov a ďalej ani nechcem domyslieť. Získane informácie z maleware software môžu byť zneužité tak, že vám začnú chodiť reklamy na proukty a služby, ktoré často používate, či na konkurenčné aplikácie. Ide o cielenú reklamu – spam.

A ako sa brániť? Formu ochrany som načrtol už na začiatku, zhrniem ju len v par bodoch, nemožete to však brať ako kompletný návod a žiadna ochrana nieje stopercentná.

  1. Niky úplne nedôverujte internetu
  2. Používatjte kvalitný antívírus a pravidelne ho aktualizujte
  3. Používajte firewall, stačí aj aplikačný
  4. Pravidelne aplikujte záplaty na váš operačný systém a programy
  5. Používajte nejaký čistiaci nástroj proti malware a tiež ho pravidelne aktualizujte

Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Na Facebooku bežia phishingové kampane vydávajúce sa za Google

Celý týždeň ma na Facebooku naháňajú platené reklamy, ktoré sa tvária ako od Google. A ponúkajú kupóny na stovky eúr na reklamu v sieti AdWords. Tá bo

Ako upgradovať na VMware ESXi 7.0

Začiatkom tohto mesiaca sme sa konečne dočkali a po vSphere 7 prichádza v tejto verzii aj hypervízor ESXi. I keď tento free hypervízor nemá automatick

Weekly #78 - Electron 7, UX, zbohom Flash, Fedora 31

Technológie Hey AWS - it's time to pay OSS developers A bookmarklet for translating marketing speak into human-readable text Electron 7.0.0 Picture Pe

Publikované 04.10.2004

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist