Túto knihu som po prvý raz prečítal asi v roku 2008. Pamätám sa, že som sa na ňu mimoriadne tešil a odvtedy som ju prečítal asi ďalšie tri razy. Prečo som vlastne po nej siahol? Už ma prestalo baviť byť len „obeťou“ marketingu ale chcel som sa niečo nové dozvedieť.

Prečo práve Buzzmarketing? Tradičné metódy marketingu sú ľahko prehliadnuteľné a pomerne známe. Zato buzzmarketing aj keď je tu od nepamäti je stále na nejakej vedľajšej koľaji pritom posledné výsledky ukazujú, že ide o najúčinnejší spôsob marketingu a spomínaná „obeť“ sa stala jeho súčasťou. Kniha nesie podnadpis „podnieťte ľudí aby o vás hovorili“ a o tom celý tento marketing je – prinúti ľudí a značky o vás hovoriť a písať bez toho aby ste to od nich chceli. Firma neoslovuje jednotlivca ako to pri tradičnom modeli marketingu býva ale jednotlivci sa oslovujú medzi sebou. Nieje to super?

Kniha Buzzmarketing prináša šesť spôsobov ako taký buzz vyvolať – že nejde len o prázdne slová dokazuje na reálnych príkladoch pomerne veľkých značiek. Mark Hughes hovorí, že konvenčnými metódami reklamy môže dosiahnuť len konvenčné výsledky. Preto buzzmarketing je stále radený medzi kontroverzné metódy nakoľko málo kto sa chce zbaviť konvencii a dáva stále len na tradičné média a postupy.

„Premenovanie mesta“ je to čím všetko začína a ak ste o marketing niekedy zavadili je silne pravdepodobné, že ste o ňom aj počuli. Mark bol marketingovým viceprezidentom Half.com, spoločnosti ktorá mala podobný model ako dvadsať iných konkurentov, takže bolo pomerne ťažké prísť z niečim čo by im dalo náskok a zviditeľnilo ich. V jednoduchosti by sa dalo povedať, že premenovali mestečko Halfway v Oregone na istú dobu na Half.com. Celá táto kampaň vyvolala veľký rozruch ešte pred tým, než sa tak stalo – proste sa to priskoro prevalilo. Informácia sa dostala do ranného televízneho spravodajstva, na množstvo webov a poskytli množstvo rozhovorov vôbec než vlastne podpísali s mestečkom zmluvu a do reklamy investovali čo len jediný cent. Ako to všetko dopadlo? Web Half.com bol predaný za 300 miliónov dolárov aukčnému gigantovi eBuy. Mark začal svoju kariéru netradičného marketingového mága.

Toto ale nieje jediný príbeh ktorý v knihe nájdete. Tie ďalšie sú plné tajomstva, škandálov, zábavy, kontroverznosti. Jednoducho všetkého, čo buzz vyvoláva. Hovorí príbeh takmer zabudnutého pivovaru Miller a jeho značky, proste si našiel miesto na trhu. Hovorí príbeh chiropraktika ktorý sa stal známy len vďaka odporúčaniam jeho jeho pacientov. Vedeli ste, že talentová súžťaž American Idol sa do vysielania takmer nedostala? Skúsila to ale kontroverzosťou a tá zafungovala. To ešte nehovorím o úspechu SMS hlasovania, ktoré je neraz brané ako vzor. Dať ľudom moc. Ľudia milujú boj Dávida s Goliášom. Boj malej firmy s nadnárodnou korporáciou. Aj takýchto príkladov v knihe nájdete niekoľko. Svoje miesto v nej má aj Britney. Myslíte si, že všetko bolo len o jej talentu? Veľkú úlohu zohralo aj skvelé marketingové načasovanie.

Mark Hughes v knihe Buzzmarketing radí nielen ako vrchol dosiahnuť ale sa na ňom aj udržať. Takýto marketing naozaj nieje pre každého. Aj keď si poviete, že veď reklamu vám robia samotní jednotlivci či média bez toho aby ste ich o to žiadali o to ťažšie je im dať dôvod aby tak činili.

Český preklad knihy tu je už pár rokov, ak sa chcete o WOM (Word of mouth) marketingu niečo dozvedieť určite po nej siahnite – zo zľavou sa dá kúpiť napríklad na gorila.sk. Financial Times a Fast Company ju zaradili medzi najvýraznejšie biznis knihy.