Posledné dielo slovenského spisovateľa Michala Hvoreckého nesie názov Dunaj v Amerike. Vyšlo minulý rok vo vydavateľstve Marenčin PT, ktoré je jeho „domovským“. Na túto Michalovu knihu som sa tešil, nakoľko od prvej zbierky Silný pocit čistoty som si ho veľmi obľúbil.

Dunaj v Amerike je všetko – môžete naň pozerať ako na cestopis, ako na príbeh lásky, kritiku súčasnej doby, či paródiu konzumu. Rozpráva príbeh jednej plavby z Regensburgu až po samotnú deltu Dunaja v Rumunsku.

Hlavným hrdinom je Martin Roy, ktorý robí sprievodcu na riečnej lodi pre zahraničnú klientelu – ide výhradne o bohatých amerických dôchodcov, ktorí si na sklonku svojho života prichádzajú užiť do Európy. Aj keď Martin dostal profesionálny kurz a pôsobí veľmi skúsene ide o jeho prvú takúto plavbu po Dunaji, ktorý počas celého jeho života k nemu neodmysliteľne patrí.

Príbeh sa odohráva počas plavby, no Martin Roy často myslí na minulosť. Tak sa dozvedáme o jeho doterajšom živote chlapca z Bratislavy, milovníka lodí a Dunaja. O jeho detstve, štúdiu ale aj o jeho skúsenostiach profesionálneho prekladateľa. Výborne vykresľuje pomery v socialistickej Bratislave, cestu do Maďarska a aj pád železnej opony a následné spoločenské zmeny.

Nechýba ani prvá láska a tou je Mona, spoznal ju ešte ako dieťa no ako sa s ňou zoznámil tak ju aj stratil. No Mona sa opäť vrátila do jeho života a našla ho aj na lodi, na ktorej sa Martin skrýval pred realitou a budoval si nový svet. S jej príchodom na loď dostáva dej rýchlejší spád a Martin má pred sebou nemálo úloh a otázok, ktoré musí vyriešiť a odpovedať si na ne. Ako to už v Michalových knihách býva, tak záver je prekvapivý.

Michal je autor ktorý si k danej téme toho veľa naštuduje, no z knihy Dunaj v Amerike je cítiť, že veľa z toho zažil a čerpá zo svojich skúseností. Aj preto veľký priestor dáva Bratislave a dobe ktorú si pamätá.

Michala Hvoreckého asi väčšine čitateľov nemusím príliš predstavovať – tak aspoň v skratke: narodil sa v roku 1976, žije v Bratislave. Cestuje, jeho diela vychádzajú v prekladoch a podla mňa spĺňa výborne pojem „slobodné povolanie“. Aktívne sa venuje súčasnému dianiu ako na domácej tak aj zahraničnej, politickej aj umeleckej scéne. Svoje názory uverejňuje na svojom webe a v printových médiach.

Ku svojím knihám robí čítačky – jednej takej som sa v lete zúčastnil. Je super stretnúť autora vašich obľúbených kníh a článkov. Najmä ak aj v reále pôsobí tak ako v písmenkách. Knihu Dunaj v Amerike určite odporúčam priaznivcom Hvoreckého, no aj každému kto si chce prečítať dobrú knihu.  Dunaj v Amerike kúpite za zaujímavú cenu v online knihkupectve Gorila.sk.