Zatiaľ bez nejakého väčšieho ohlasu sa internetovými médiami prehnala informácia o cenzúre zo strany spoločnosti Microsoft v prospech Číny. Služba MSN Space má blokovať nevhodné slová pri blogoch tak že návštevník bude upozornený na nevhodný obsah. Nieje žiaden konkrétny zoznam tém, ale predpokladá sa, že pôjde o slová ako "demokracia", "sloboda" alebo "ľudské práva" - témy spojené z Tibetom, Taiwanom, sektou Falun-gong, dalajlámom alebo Čínskou demokratickou stranou nebudú zobrazované.

Blogovacia služba od svojho spustenia koncom minulého mesiaca zaznamenala pomerne veľký úspech. Komu sa chce Microsoft takouto službou zavďačiť je jasné. Celý minulý rok sme počúvali o veľkom zatvaraní internetových kaviarni po celej Číne. Čínsky trh nemá príliš o softvérovú politiku Microsoftu záujem, dokáže byť samostatný. Takže na radu prišlo politické podlizovanie. Ak nedokážu presadiť kvalitu svojich produktov, prečo sa nespojiť z čertom. Na jednu stranu ide o dobrý reklamný ťah zo strany strany Microsoftu, dokonca ako píše Marek Prokop :

Že nechápete, jak tím Microsoft bojuje za lidská práva? Inu, Microsoftem takto rafinovaně ochráněný čínský blogger vydrží na svobodě, a možná i naživu, mnohem déle než blogger nechráněný.

Možno by som to celé zniesol, len mi to nesedí od takej spoločnosti, ktorá označuje open-source za mor a jej predstaviteľov a propagátorov za komunistov a sprisahancov tohoto režimu. Inu každý si tú svoju polievočku prihrieva.