Posledný deň tohto roka slúži pravidelne na bilancovanie. Už tretí rok sa mi nechce nič písať, takže každý deň radšej natáčam sekundu zo života. A veď vy viete ;)

Minulý rok som na jeho konci nevedel povedať, či je dobrý alebo zlý. Bohužiaľ jednoznačný ortieľ neviem vysloviť ani nad tým odchádzajúcim. Bol plný zmien a zvratov. Ak som si aj myslel, že ľudstvo alebo tento národ nemôže hlbšie klesnúť tak som bol nemilo prekvapený. Pevne verím, že budúci rok nastane nejaké osvietenie a začne sa vytrácať ľudská hlúposť, ktorá tomuto roku asi kraľovala.

Na druhú stranu ak si spravím od všetkého odstup a budem sa venovať svojmu životu a práci, tak to nebolo také zlé. Mám za sebou prvý rok v marketingovom tíme vo WS, kde som sa toho mrte veľa naučil. Aj keď to z pondelňajších GIFov tak nevyzerá, tak ide o prácu ale hlavne ľudí, ktorých mam fakt rád. Teší ma, že sa podarilo refreshnúť ponuku dedikáčov ale aj úplne nových a na trhu jednoznačne najlepších VPS a k tomu kopec doplnkových služieb. Už teraz sa teším na ďalšie produkty, ktoré vám pomôžu s vaším podnikaním a posunú zaužívané štandardy na iný level. Na vlastnej koži som si odskúšal aké to je v dnešnej dobe nájsť kvalitného človeka do teamu a som rád, že sa to podarilo. No a aj aké to je seriózne robiť 11 dní z Barcelóny.

Tým si robím prechod k cestovaniu – opäť nespočet krát Praha napríklad aj WordCamp, OpenStack Day či Wisephora a aj Kritické myslenie. Ďalej Brusel a FOSDEM, dal som si aj Berlín a fantastický CoreOS fest a World Hosting Days v Rust-e. Viedenský WordPress WordCamp Europe. No a koncom roka na pár dní Lisabon a WebSummit, ktorý je pre mňa osobne udalosťou roka. Pár dní som si dával Štokholm – vždy som chcel skúsiť nejaké severské mesto a toto bol super štart. Ale na to aby človek zažil super príjemný deň nemusí ani opustiť túto krajinu.

Snažil som sa nezanedbávať aj kultúru – po pauzičke konečne vydalo Bienále v Brne, na Grape som prvý raz otestoval Xiaomi Yi a riadne si užil Underworld na Neon Festival-e. Keďže nikdy nie je dosť dobrej hudby akou sú Moderat tak som ich dal vo Viedni a ďalší deň v Prahe. Fantastický zážitok. O nič horší nebol ani záver roka. Za týždeň sa dá stihnúť v Prahe HAVEL - výstava dvoch popredných českých fotografov Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka v DOX, koncert Tata Bojs so Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu no a štart turné The XX.

Na vlastné projekty mi veľa času nezostávalo, ale som rád že som mohol priložiť ruku k takým ako Gergaz, Meet the Heroes alebo Progresívne Slovensko, za nový Websupport Blog sme to s Rišom dotiahli na druhé miesto hackathonu a ďalšie. Snažil som sa veľa čítať, voľný tráviť vonku, fotiť – naštartoval som fotoblog fero.photography a aj točiť. Aktívne fungujem na Instagrame – najmä instantné správy. To je zároveň taký tip ak sa vám celý rok nechce čakať na toto sumárne video ;)

A je to tu – videjko za rok 2016 – určite si ho dajte v lepšom rozlíšení. Vidíme sa v roku 2017 a užívajte!