Len nedávno som spomínal systém BuddyPress, ktorý má byť možno novou platformou pre sociálne siete. Je postavený na známom systéme WordPress a v podstate doplnený o pluginy. Podobným smerom sa ubral aj ďalší CMS a to Movable Type .

Nová verzia Movable Type Pro 4.2 pridala lepšiu ochranu proti spamu, podporu OpenID a knižnice OAuth. Systém je pripravený na plugin, ktorý prináša podporu zobrazovania stránok na Apple iPhone. Z pohľadu tvorby sociálnych sieti verzia Pro prináša registráciu užívateľov, tvorbu profilov, hodnotenie článkov, fórum a ďalšie.


Zmenil sa aj spôsob licencovania, štandardná verzia Movable Type ja naďalej šírená a vyvíjaná ako open source. Verzia Pro, ktorá prináša komunitné vylpešenia je pre jedného užívateľa zdarma, no pre 5 užívateľov za 395 a pre 20 za 1500 dolárov. Movable Type má v pláne zaujať aj v najväčších segmentoch, existuje aj verzia Enterprise s plnou podporou a integráciou do Oracle, menežmentom skupín a LDAP. Cena je už na vyžiadanie.

Očividne aj spoločnosť Six Apart Product, ktorá stojí za Movable Type vycítila potenciálny úspech s CMS pre tvorbu sociálnych sieti. Výhodou je aj to, že štandardná verzia je šírená ako open source, čím je samozrejme dostupná každému vyvojárovi.