Tak túto silnú trojkombináciu som používal vyše dvoch rokov. Emailový klient Thunderbird z dielne Mozilly snáď netreba nikomu predstavovať. Napriek tomu, že konkurencia (či už komerčná alebo open source) mu uteká je príjemný a použiteľný. Lightning je zase plugin pre integrovanie kalendára do Thunderbirdu. Okolo Kalendára od Google tiež netreba toho príliš čo hovoriť. Takže ako to všetko spojiť?

Ak si nainštaľujete Mozilla Thunderbird a Lightning získate podporu len pre iCalendar a WebDAV, obojsmerná synchronizácia s GCal vám nepôjde s podporou zápisu. Budete ešte potrebovať addon Provider for Google Calendar. Ak teda máte nainštalované všetky tieto tri veci otvorte si stránku Google Calendar a tam Settings, v nich záložka Calendars. Každý kalendár má svoju private a public adresu. Nás zaujíma práve private a vo formáte XML – skopírujte si ju.

Spustite Thunderbird a sprievodcu na pridanie nového kalendára, pribudol tu Google Calendar – tu vložíte spomínanú private XML adresu a je to. Tento postup mi fungoval ako na Windows tak teraz aj na Mac OS X. Troška komplikovanejšie je to na linuxe. Napríklad na Ubuntu 7.x všetko bežalo správne, na 8.x mi to pri novej inštalácii Thunderbirdu aj dvoch addonov rozbíjalo layout.