Vlog


Sleduj ma


Twitter


Najlepšia kniha akú som kedy čítal

Je papierová. Možno ste teraz po týchto dvoch slovách sklamaný, ale je to tak. Fakt, ktorý stačí. Ale aby ste nepovedali, že nie som fér, tak to skúsim rozvinúť. Ešte by som na začiatok rozdelil to, čo čítam na dve kategórie.

V prvom rade to je beletria plus životopisy, cestopisy. Je to naozaj belles lettres – moja potrava pre dušu. No a v druhom rade je to technická literatúra hlavne okolo IT. Obe kategórie ma bavia, ale len pri tej prvej som schopný aj relaxovať a môj mozog nepracuje, ale relaxuje. Toto je logické, no zaujímavé je, že tú prvú kategóriu nedokážem čítať v elektronickej podobe. Či už je to Kindle, mobil, notebook alebo tablet.

Pri papierovej knihe si pamätám kedy som ju čítal, kde som bol, aká bola ťažká, aký bol papier. Bol to osobný kontakt. Neraz si na sebe nesú aj doživotné poznačenie: su zodrané v nosenia vo vaku, lebo som nebol schopný ich dlho prečítať; sú zelené od trávy, lebo som sa s nimi váľal v parku; majú osušený a pokrčený papier, lebo som s nimi zaspal vo vani. Boli samozrejme dobré aj zlé, ale tých dobrých boľo oveľa viac.

Rovnako je to aj s hudbou. Dnes ju máte na dosah ruky, na jedno kliknutie. Čokoľvek čo si zaumienite. Ale predsa len mám rád ten rituál okolo vinylov. Opäť to je osobné. Najlepšie párty boli na záhrade s vinylovými doskami. Toto sa nedá zopakovať s kámošmi, že každý si pustí jednu vec z YouTube alebo Spotify.

Veci ktoré si chcem zapamätať sí píšem rukou alebo kreslím. Na na starý blog som napísal viac ako 3 tisícky článkov. Je to číslo, ktoré je skôr o kvantite než kvalite. Ale mám pocit, že si spomeniem asi na pár desiatok z nich. Mal som tam aj podtitul čo si nezapíšem to sa nestalo, ale predsa len by som si rád toho viac pamätal.

Čo majú všetky tieto veci spoločné? Čo v nich vo mne vzbudzuje pocit výnimočnosti? Že boli robené inak – možno nie najjednoduchšie, možno si vyžadujú troška viac energie alebo snahy a sú menej konzumné.

A niektoré činnosti a ľudia v našom živote si práve taký prístup od nás zaslúžia. Kedy ste naposledy niekomu napísali list, stretli sa s niekym tak že to vyčnievalo z vášho denného flow tak, že ste si dokázali ten deň aj spätne vybaviť? Robte občas veci inak. Život sa skladá z okamihov. A šťastie z veľkého množstva príjemných okamihov.

A ak na to dnes už nemáte energiu skúste si otvoriť aspoň knihu.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

15 vecí, ktoré mi dalo 15 rokov blogovania

15 rokov je vek v ktorom vás v reálnom svete ešte stále neberú vážne. V tom internetovom ste dinosaurus. A ak dožijeme ďalších 15 rokov, tak sa budeme

Osobní růst 2018

Asi pred dvoma rokmi som si povedal, že sa nenechám už tak často zlákať motivačnou a rozvojovou literatúrou, tak som ju takmer vynechal až na jednu vý

Z Barcelony do Košíc

Minulý rok sa 11 dňový remote work z Barcelony mimoriadne osvedčil a veľmi rád naň spomínam. Inak je to jeden z najčítanješích článkov na blogu. Takže

Publikované 26.02.2015
TOPlist TOPlist