Vlog


Sleduj ma


Twitter


Nie, Microsoft sa nezmenil

Dnes mi to príde až úsmevné. Keď som začal písať tento blog bolo to veľmi o slobodnom a otvorenom softvéri, bolo to troška možno anti systémové a rebelské, no bolo to počas mojej puberty. Ale som rád, že mi z toho zostalo a môžem úprimne povedať, že som si z toho veľa priniesol aj do bežného života.

Tak som chvíľu uvažoval, že či som nebol na ten Microsoft až príliš prísny. Predsa len to je dnes vraj už iná firma, teda aspoň tak sa hovorí. Pred rokom kúpil GitHub a čo môže byť väčším prejavom lásky k otvorenému softvéru. Vedy som pochválil VS Code, .NET Core, Windows Subsystem for Linux. Ale aj teraz sa ukazuje, že to je všetko len marketingový ťah.

Nie, Microsoft sa nezmenil. Ak si odmyslíte všetky tieto veci, ktoré sponzoruje predaj core produktov ako Office, Windows, SQL Server, Azre a pod. Tak zistíte, že práve pri core produktoch nenastala žiadna pozitívna zmena. Licencovanie je prísnejšie a drahšie. Týmto oblastiam stále šéfujú ľudia z najtemnejšej Ballmerovej éry. Tento Microsoft stále existuje, to je jeho jadro a to živí všetku tú parádu okolo.

Microsoft od 1. októbra tohto roku mení licencovanie svojich produktov mimo svojho Azure. Samozrejme na nevýhodnejšie. Microsoft ročne minie $20 miliónov na program Azure Advocates – top cloud ľudí, ktorí presviedčajú svet, že Microsoft nie je až taký zlý. Zdá sa, že väčšina z nich o takýchto zmenách nevie. Komplexné zhrnutie situácie nájdete tu.

wide

Pevne verím, že minimálne orgány EÚ zasiahnu, ako tomu bolo aj pri menej podstatných situáciach.

Vendor lock na Microsoft technológie je už niekoľko desiatok rokov nočná mora pre firmy. Uvažujte nad technológiami pri vašom najbližšom projekte.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Symbol kancelárskej prokrastinácie má 30 rokov

Dňa 22. mája to bolo presne 30 rokov odkedy sa objavila počítačová kartová hra Microsoft Solitaire. Tá bola súčasťou operačného systému Microsoft Wind

Čo prinesie Bootstrap 5

Bootstrap je slobodný a open-source CSS framework zameraný na responzívny a mobile first front-end webový vývoj. A všetky predpovede nasvedčujú, že ve

GitHub kupuje npm

Nebolo tých morových rán počas posledných dní dosť? Je tu ďalšia. GitHub kupuje npm, Inc., spoločnosť ktorá stojí za rovnomenným balíčkovacím JavaScri

Publikované 21.08.2019
TOPlist TOPlist