Vlog


Sleduj ma


Twitter


Nie, Microsoft sa nezmenil

Dnes mi to príde až úsmevné. Keď som začal písať tento blog bolo to veľmi o slobodnom a otvorenom softvéri, bolo to troška možno anti systémové a rebelské, no bolo to počas mojej puberty. Ale som rád, že mi z toho zostalo a môžem úprimne povedať, že som si z toho veľa priniesol aj do bežného života.

Tak som chvíľu uvažoval, že či som nebol na ten Microsoft až príliš prísny. Predsa len to je dnes vraj už iná firma, teda aspoň tak sa hovorí. Pred rokom kúpil GitHub a čo môže byť väčším prejavom lásky k otvorenému softvéru. Vedy som pochválil VS Code, .NET Core, Windows Subsystem for Linux. Ale aj teraz sa ukazuje, že to je všetko len marketingový ťah.

Nie, Microsoft sa nezmenil. Ak si odmyslíte všetky tieto veci, ktoré sponzoruje predaj core produktov ako Office, Windows, SQL Server, Azre a pod. Tak zistíte, že práve pri core produktoch nenastala žiadna pozitívna zmena. Licencovanie je prísnejšie a drahšie. Týmto oblastiam stále šéfujú ľudia z najtemnejšej Ballmerovej éry. Tento Microsoft stále existuje, to je jeho jadro a to živí všetku tú parádu okolo.

Microsoft od 1. októbra tohto roku mení licencovanie svojich produktov mimo svojho Azure. Samozrejme na nevýhodnejšie. Microsoft ročne minie $20 miliónov na program Azure Advocates – top cloud ľudí, ktorí presviedčajú svet, že Microsoft nie je až taký zlý. Zdá sa, že väčšina z nich o takýchto zmenách nevie. Komplexné zhrnutie situácie nájdete tu.

wide

Pevne verím, že minimálne orgány EÚ zasiahnu, ako tomu bolo aj pri menej podstatných situáciach.

Vendor lock na Microsoft technológie je už niekoľko desiatok rokov nočná mora pre firmy. Uvažujte nad technológiami pri vašom najbližšom projekte.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

GitHub Copilot: „... a programátoři nebudou mít co žrát!“

GitHub uvoľnil technical preview GitHub Copilot, čo má byť AI pre písanie lepšieho kódu. Copilot je poháňaný OpenAI Codex. Technicky ide o rozšírenie

Štát sa nepoučil a ide nakúpiť Microsoft licencie za 48 miliónov eúr

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) plánuje nákup produktov a služieb kancelárskeho softvéru pre 36 organizác

Microsoft kúpil tvorcu Flatcar Container Linux

Koncom apríla spoločnosť Kinvolk, ktorá je tvorcom distribúcie Flatcar Container Linux bola odkúpená Microsoftom. Flatcar Container Linux sa profitova

Publikované 21.08.2019
TOPlist TOPlist