Tento telefón spoločnosť Nokia predstavila koncom roka 2004. Po všetkých tých extravagantných dizajnérskych modeloch prišiel na trh telefón strednej triedy z vyrovnaným (skôr elegantným výzorom) čo ho radí určite do rady tých konzervatívnych zo systémom Nokia Series 40. Nokia už pri jeho uvedení na trh počítala z masovým predajom ale až tento rok a naozaj ho nájdete v akciovej ponuke oboch mobilných operátorov.

Nokia 6020 je viac než inšpirovaná modelom 6230, má však oblejšie hrany, vďaka čomu padne lepšie do ruky. Rozmery sú 106 × 44 × 20 milimetrov, teda o 3 mm je telefón väčší než spomínaná Nokia 6230. Váha prístroja je aj z batériou 90g, čo ho radí medzi tie ľahšie telefóny. Zapína sa veľkým tlačidlom, ktoré je takmer cez celú hornú hranu. Na zadnej strane je umiestený len fotoaparát a logo výrobcu. Na ľavej strane nájdeme ovládanie hlasitosti, na pravej Push to talk, infraport a reproduktor. Zospodu sa nachádza konektor pre nabíjanie a dátový PopPort Na telefóne je možné vymeniť kryt. Klávesnica je dole zaoblená, stláčanie je však pohodlné a presné bez preklepov. Rozloženie kláves je klasické ako u ostatných telefónov, sú tu dve kontextové tlačidlá a Nokia vsadila na použite joysticku, ktorý slúži zároveň aj na potvrdzovanie.

Kameňom úrazu je použitie dnes už veľmi maličkého displeja z rozlíšením 128 x 128 pixelov. Displej je aktívny a dokáže zobraziť 65 536 farieb. Aj tento telefón podporuje niekoľko farebných schém vďaka čomu sa dá aspoň troška prispôsobiť užívateľovi. Z podporovaných grafických formátov zvláda zobraziť JPG, GIF (aj animovaný) a BMP. Z grafikou súvisí aj fotoaparát, ktorý ponúka rozlíšenie VGA 640 x 480 pixelov. V ponuke snímania sú tri režimy z tromi rôznymi kvalitami, telefón podporuje aj snímanie krátkeho videa ktorého sa veľa do zdieľanej 2,5MB pamäti veľa nestane. Ďalším kameňom úrazu je absencia podpory MP3 zvonení, len 16 hlasité polyfonické zvonenie a priemerný hlas pri telefonovaní. Je však zahrnutá podpora AMR formátu.

Do telefónu si môžete uložiť 500 mien, ku každému 5 čísiel, email adresu, fotografiu a poznámku. Samozrejme je zahrnutá aj podpora SMS a MMS správ a tzv. rýchlych (flash) správ ktoré sa zobrazujú priamo na displeji telefónu príjemcu (ak to podporuje jeho telefón). Písanie aj dlhších správ je pohodlné, editor je štandardný, zobrazuje počet zostavajúcich znakov a pod, nechýba T9. Do pamäti sa zmestí celkovo 150 správ. Po softvérovej výbave ide o štandardný systém Nokia Series 40, ktorý ničím novým neprekvapí. Nájdete tu organizér, profily, kalkulačka, stopky, diktafón. 6020 ma prehliadač Wap stránok vo verzii 2.0 a podporuje aj Javu (MIDP 2.0). Telefón môžete synchronizovať z PC buď pomocou dátového kábla alebo infraportu. Z dátových prenosov nechýba podpora GPRS triedy 10 (4+2), EDGE triedy 6 (3+2) alebo HSCSD. Telefón je trojpásmový900/1800/1900 MHz, 760mAh batéria vydrží 3 hodiny hovoru alebo 320 hodín v pohotovostnom režime.

Tak teda zhrnuté a podčiarknuté. Nokia 6020 je telefón strednej triedy ktorý zaujme najmä svojou cenou a dizajnom. Jediné v čom sa výrobca prekonal je podpora rôznych dátových prenosov. Telefónu by určite pridalo na hodnote ak by pridal podporu Bluetooth, MMC, MP3 zvonení alebo FM rádia. Ak však niekto zháňa telefón na volanie a SMSkovanie môže byť Nokia 6020 preňho zaujímavou voľbou.