Vlog


Sleduj ma


Twitter


Adobe PhoneGap na vývoj mobilných aplikácií končí

Adobe ukončuje vývoj frameworku pre mobilné aplikácie s názvom PhoneGap. Jeho história siaha do roku 2008, kedy ho predstavila spoločnosť Nitobi. Práve tú Adobe kúpilo a začlenilo do svojho portfólia.

PhoneGap bol pôvodne vyvíjaný ako open-source a tak tomu zostalo aj po akvizícii pod názvom Apache Cordova v rámci Apache Software Foundation. Posledná stable verzia je 9.0.0 z marca 2019.

Adobe naďalej nebude tento softvér vyvíjať a končí aj služba PhoneGap Build pre vytváranie balíčkov pre jednotlivé platformy.

Osobne sa mi prístup PhoneGap páčil a nakódil som si na ňom pár aplikácii ako pre Android, tak aj iOS.

Filozofia bola pomerne jednoduchá – písať mobilné aplikácie ako weby. Čiže pomocou HTML5, CSS3 a JavaScriptu. Mobilná aplikácia bola teda zabalený webový prehliadač, ktorý sa choval ako mobilná aplikácia. K dispozícii bol prístup k súborom, kompasu, kamere, sieti a pod. čiže funkcionalita bola pomerne široká. Aktuálne to zvládajú Progressive Web Apps (PWA).

Dobrou správou je, že vývoj Apache Cordova pokračuje ďalej. Ďalšou alternatívou môže byť Ionic.

Adobe tak v portfóliu po ukončení PhoneGap zostáva už len posledný open-source projekt a tým je e-commerce platforma Magento. Pevne verím, že tá si požije dlhšie, keďže firme generuje peniaze.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Adobe ukončuje vývoj editora Brackets

Brackets je otvorený textový editor pre programátorov, ktorý sa zameriava na webové technológie (HTML, JS, CSS). Založila ho spoločnosť Adobe a je uvo

Adobe spustilo vlastný Instagram

Adobe má nový prírastok do svojich mobilných aplikácií. Adobe Photoshop Camera prináša AI priamo do objektívu mobilných telefónov s operačným systémom

Ako odinštalovať Flash na macOS

Mať ešte v operačnom systéme Adobe Flash môže byť známkou nejakého sadistického festišizmu, alebo toho, že ste zákazníkom Tatrabanky. Našťastie aj tá

Publikované 20.08.2020
TOPlist TOPlist