Ak si myslíte, že na území blogovacích platforiem je dávno jasno a o prvenstvo sa preťahujú stálice tak sa čoskoro asi budete mýliť. Kartami môže celkom slušne zamiešať Ghost. O čo ide a kde sa vzal?

Ghost začal ako open-source projekt. Platforma, alebo ak chcete tak CMS pre blogy. Najprv možno malé ale s potenciálom na veľké veci. To, že to má zmysel ukázali aj finančné príspevky. Ghost vyberal kapitál cez Kickstarter. Cieľom bolo 25 tisíc libier, nakoniec sa nazbieralo takmer 200 tisíc.

Nová blogovacia platforma Ghost ide do sveta – a je open-source

Najviac super na tom všetkom je, že ide o open-source projekt. Ten je teraz už verejný. Ak sa ale tešíte, že si stiahnete PHPko a hodíte to niekam na hosting nebude to také ľahké. Ide NodeJS aplikáciu, takže na to potrebujete hosting má preň podporu. Možete skúsiť niektorú z cloud služieb alebo si rozbehať NodeJS na VPS.

Aj z tohto dôvodu nie je primárne Ghost distribuovaný ako balíček ale skôr inštalátor pre rôzne platformy. Zatiaľ môžem spomenúť napríklad Digital Ocean alebo BitNami. To, že pôjde o veľkú vec potvrdzuje aj Envato, ktoré vypísalo súťaž o 5 000 dolárov za šablóny pre Ghost.

Tak som zvedavý ako sa to rozbehne a ktorý prvý veľký hráč vymení Wordpress sa Ghost.