Sobota ráno, konkrétne druhého septembra. Ešte v posteli šmátram po iPad-e, že idem pozrieť aké bude počasie. Medzi poslednými stránkami, ktoré som mal deň predtým otvorené je sk-nic.sk – tak zo srandy web refreshujem, že čo teda pre nás pripravil správca národnej domény. A v ten okamih som bol rád, že ležím.

Ale pre poriadok – SK-NIC na máj tohto roka ohlásil spustiť nový spôsob registrácie a správy .SK domény, spolu s tým nové pravidlá a dal sa očakávať aj nový web. Prvej časti som venoval jedno z mojich videí, ktoré si môžete pozrieť na YouTube. Keďže obsahovalo niekoľko nepresností tak tu je moje vysvetlenie.

Tu na blogu sa chcem venovať len webovej prezentácii dostupnej na sk-nic.sk. Ak si odmyslíme systém vyhľadávania ide o viacmenej statickú prezentáciu s ktorou sa dá dosť vyhrať a vypipmpovať ju. To sa dá teda aspoň od organizácie so ziskom takmer 4 milióny euríček (pred zdanením) očakávať. A najmä, že to bude už tip-top po tom čo spustenie bolo posunuté o 3 mesiace. Vraj kvôli registrátorom.

Keďže som optimista začnem tou dobrou správou. SK-NIC sa rozhodol pre WordPress! Mega, toto CMS mám rád a myslím, že to je dobrá voľba. Tu ale pozitívna časť končí.

Ako šablóna je použitá The7, čo je v súčastnosti 15. najpoužívanejšia WordPress šablóna podľa wpthemedetector.com. Ide o komerčnú pomerne flexibilnú šablónu, ktorú vie skúsený „vordpresák“ vyladiť, no tu to nečakajte. A nejde ani o child tému.

Keďže na webe nie sú v dobe písania tohto článku aktívne vyhľadávacie formy k doménam neviem veľmi posúdiť na čo je na webe WooCommerce. Pre nezainteresovaných ide o najobľúbenejšie (a najlepšie) e-commerce (eshop) riešenie. Že by sa používalo na registrácie?

Samotná šablóna nie je kompletne preložená a hovorí na nás anglicko-slovenčinou.

Spomínal som, že som web najprv videl na tablete – tam je web ťažko ovládateľný. Ak tapnem na menu, tak sa najprv položka označí a až druhý tap funguje ako kliknutie.

Kapitolou samou o sebe je vykreslovanie obsahu, to je hrozné. Pojem ako prístupnosť nebudem vôbec spomínať.

Pre to aby som si to všimol nemusím použiť mobilné zariadenie, ale stačí si zmenšiť okno a vidím, že o prístupnosti nemôže byť reč. Až po nabehnutí na obrázok sa dozviem čo predstavuje.

Kontaktné informácie v patičke sú kapitola sama o sebe. Blchy. A schválne si tipnite či ide o číslo na pevnú linku alebo fax.

Z pohľadu SEO ide o peklo, titulka domovskej stránky je v tvare SK-NIC – SK-NIC. Mixuje sa http:// a https:// obsah a linky.

Web SK-NIC dlhe roky fungoval len na www.sk-nic.sk a ak ste išli na sk-nic.sk tak ste dostali namiesto presmerovania chybu. Teraz je www verzia presmerovná na URL bez www. Zaujímala by ma logika za tým.

A nie len za tým – prečo vidím pri každom prekliku aj prvom načítaní preloader?

A potom tu je ešte taká chuťovečka ako podstránka „Zoznam všetkých registrátorov“ - okrem toho, že si nikto nedal námahu ju naštýlovať tak aktuálne všetkých 5748 sa vám načítava do browsera a nad tým je spravený view. Peklo. Tu končím.

Web v takejto podobe je hanba po všetkých stránkach:

  • nerobil ho človek, čo WP naozaj rozumie (práca so šablónou, sú dostupné verzie pluginov, atď.)
  • neprešiel SEO a obsahovou optimalizáciou, linky na neexistujúci obsah
  • neprešiel testovaním na rôznych zariadeniach a prehliadačoch

Nové logo to nezachráni. A ak je takto odfláknutá prezentačná webová stránka nechcem vedieť ako na tom je samotná backendová časť.

Čo dodať na záver? Asi viete, že SK-NIC a teda slovenská národná domeńa .SK je predaná mimo Slovenska. Snáď angličania spravia lepší web. Ak budú chcieť aby sa im 26 miliónov eúr vrátilo, tak budú musieť.

Update 3.9.2017

  • ak robíte s WP, tak asi viete ako obtiažne je zmeniť username, najmä prvého užívateľa. Takže tu pribudla
    jedna konšpirácia: webku asi už robil nový vlastník CentralNIC, lebo ak si pozriete prvého vytvoreného WP usera https://sk-nic.sk/wp-json/wp/v2/users/, tak je tam achurley, čo môže byť Andy Churley - Group Marketing Director @ CentralNic Group
  • plodná diskusia sa rozbehla vo FB grupe Vývojári

Update 11.9.2017

  • doplnil som aktuálne informácie, ktoré si môžete pozrieť vo videu