Vlog


Sleduj ma


Twitter


Nový web SK-NIC je hanba

Sobota ráno, konkrétne druhého septembra. Ešte v posteli šmátram po iPad-e, že idem pozrieť aké bude počasie. Medzi poslednými stránkami, ktoré som mal deň predtým otvorené je sk-nic.sk – tak zo srandy web refreshujem, že čo teda pre nás pripravil správca národnej domény. A v ten okamih som bol rád, že ležím.

Ale pre poriadok – SK-NIC na máj tohto roka ohlásil spustiť nový spôsob registrácie a správy .SK domény, spolu s tým nové pravidlá a dal sa očakávať aj nový web. Prvej časti som venoval jedno z mojich videí, ktoré si môžete pozrieť na YouTube. Keďže obsahovalo niekoľko nepresností tak tu je moje vysvetlenie.

Tu na blogu sa chcem venovať len webovej prezentácii dostupnej na sk-nic.sk. Ak si odmyslíme systém vyhľadávania ide o viacmenej statickú prezentáciu s ktorou sa dá dosť vyhrať a vypipmpovať ju. To sa dá teda aspoň od organizácie so ziskom takmer 4 milióny euríček (pred zdanením) očakávať. A najmä, že to bude už tip-top po tom čo spustenie bolo posunuté o 3 mesiace. Vraj kvôli registrátorom.

Keďže som optimista začnem tou dobrou správou. SK-NIC sa rozhodol pre WordPress! Mega, toto CMS mám rád a myslím, že to je dobrá voľba. Tu ale pozitívna časť končí.

Ako šablóna je použitá The7, čo je v súčastnosti 15. najpoužívanejšia WordPress šablóna podľa wpthemedetector.com. Ide o komerčnú pomerne flexibilnú šablónu, ktorú vie skúsený „vordpresák“ vyladiť, no tu to nečakajte. A nejde ani o child tému.

Keďže na webe nie sú v dobe písania tohto článku aktívne vyhľadávacie formy k doménam neviem veľmi posúdiť na čo je na webe WooCommerce. Pre nezainteresovaných ide o najobľúbenejšie (a najlepšie) e-commerce (eshop) riešenie. Že by sa používalo na registrácie?

Samotná šablóna nie je kompletne preložená a hovorí na nás anglicko-slovenčinou.

Spomínal som, že som web najprv videl na tablete – tam je web ťažko ovládateľný. Ak tapnem na menu, tak sa najprv položka označí a až druhý tap funguje ako kliknutie.

Kapitolou samou o sebe je vykreslovanie obsahu, to je hrozné. Pojem ako prístupnosť nebudem vôbec spomínať.

Pre to aby som si to všimol nemusím použiť mobilné zariadenie, ale stačí si zmenšiť okno a vidím, že o prístupnosti nemôže byť reč. Až po nabehnutí na obrázok sa dozviem čo predstavuje.

Kontaktné informácie v patičke sú kapitola sama o sebe. Blchy. A schválne si tipnite či ide o číslo na pevnú linku alebo fax.

Z pohľadu SEO ide o peklo, titulka domovskej stránky je v tvare SK-NIC – SK-NIC. Mixuje sa http:// a https:// obsah a linky.

Web SK-NIC dlhe roky fungoval len na www.sk-nic.sk a ak ste išli na sk-nic.sk tak ste dostali namiesto presmerovania chybu. Teraz je www verzia presmerovná na URL bez www. Zaujímala by ma logika za tým.

A nie len za tým – prečo vidím pri každom prekliku aj prvom načítaní preloader?

A potom tu je ešte taká chuťovečka ako podstránka „Zoznam všetkých registrátorov“ - okrem toho, že si nikto nedal námahu ju naštýlovať tak aktuálne všetkých 5748 sa vám načítava do browsera a nad tým je spravený view. Peklo. Tu končím.

Web v takejto podobe je hanba po všetkých stránkach:

Nové logo to nezachráni. A ak je takto odfláknutá prezentačná webová stránka nechcem vedieť ako na tom je samotná backendová časť.

Čo dodať na záver? Asi viete, že SK-NIC a teda slovenská národná domeńa .SK je predaná mimo Slovenska. Snáď angličania spravia lepší web. Ak budú chcieť aby sa im 26 miliónov eúr vrátilo, tak budú musieť.

Update 3.9.2017

Update 11.9.2017


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

EÚ má návrh na obmedzenie slobodného a otvoreného zdieľania obsahu

Euro poslanec Axel Voss (EPP) navrhol svoju verziu takzvaného „Link Tax“. Na pôde EÚ sa dlhšie rieši autorský zákon a ako sa má pristupovať k obsahu v

Sociálna sieť, ktorá má najviac negatívny dopad na duševné zdravie mladých ľudí

Tak schválne. Zamyslite sa, ktorá by to asi tak mohla byť. Na výber je zo širokého portfólia od YouTube, cez Facebook, Instagram až po Twitter, či Sna

Služby ako Spotify alebo Netflix musia poskytovať rovnaký obsah vo všetkých krajinách EÚ

Tento týždeň som tu Európsku úniu už spomínal, no pozrieme sa na ešte jednu novinku, ktorá za to stojí. Ide o spoločné vyhlásenie Európskej komisie, E

Publikované 02.09.2017
TOPlist TOPlist