Ak máte zaujímavú webovú službu, ktorá vám generuje peňáze asi vás zaujíma ako a či vôbec beží. Na výber máte z množstva hotových služieb ako Pingoscope, Pingdom, Pushmon či UptimeRobot.

Prípadne ak máte rozsiahlejšiu infraštruktúru pravdepodobne máte aj nejaký vlastný monitoring ako Munin, Icinga či Zabbix a podobne. V prípade, že hľadáte niečo malé čo si môžete rozbehať vo vlastnej réžii, je jednoduché a spoľahlivé. No a nesmiem zabudnúť aj na slovo lacné, tak skúste Uptime.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že Uptime je len taký experiment – demo ako ukázať tvorbu webových služieb s Node.js a MongoDB. Ale ono to fakt funguje.

Už som načrtol, čo budete na backende potrebovať, čiže stačí nejaké maličké VPS s linuxom, nainštalovať Node.js a MongoDB. Následne stačí repozitár naklonovať z GitHubu, nastaviť pripojenie do DB a spustiť.

Uptime vie robiť dotazy na HTTP aj HTTPS, prípadne UDP. Meria dĺžku odozvy, dajú sa zadávať regulárne výrazy pre matchovanie a podobne. Všetko je minimalistické, ale veľmi prehľadné. Nechýbajú notifikácie cez mail.

Uptime používam už niekoľko mesiacov, mám tam stovky hostov, naozaj ide o nenáročnú aplikáciu. Naviac je veľmi prehľadne napísaná, takže si ju môžete modifikovať pre svoje potreby.