Asi pred dvoma rokmi som si povedal, že sa nenechám už tak často zlákať motivačnou a rozvojovou literatúrou, tak som ju takmer vynechal až na jednu výnimku a tou sú knihy z Jan Melvil Publishing. Spolu s GrowJOB Institute robia fajn podujatia a v minulosti som ich zopár už navštívil. Konkrétne Osobní růst 2015 a Kritické myšlení 2016 a 2017.

Hneď sa priznám, že čo ma presvedčilo ísť na Osobní růst 2018 boli rečníci, ktorých mam naozaj rád a dokážu ma zaujať. Každý z nich si vybral jednu knihu, ktorá mu je témou najbližšia a o tej porozprával. Zároveň to bola príležitosť tento rok prvý raz zájsť do Prahy a stráviť tam príjemný víkend, čo sa aj podarilo.

Tu je niekoľko mojich poznámok z toho, čo sa v sobotu 20. januára 2018 v Divadle Lucerna dialo.

Jak hledat smysl v práci a osobním životě celkově?

Petr Ludwig

Petra netreba veľmi predstavovať - okrem toho, že celé podujatie moderoval mal aj úvodnú prednášku o zmysle a musím povedať, že po prvých vetách som vedel, že to bude parádna konferencia. Petr hovoril o tom, že mať svoj zmysel v živote sa oplatí – ľudia, ktorí ho našli majú šťastnejší život, menej chorôb a zdá sa je odpoveďou na problémy súčasnej doby.

Okrem toho rozprával o svojich plánoch na tento rok, presune do New Yorku, písaní novej knihy (na ktorú sa samoztrejme teším) - jej témou má byť Ego 2.0. To je postavené na hodnotách, pomáhaní, zlepšovaní a pozitívnych zmenách na rozdiel od Ego 1.0. Tam zase vedie moc, peniaze a sláva – aj preto treba rozlišovať čo je zmysel vs. uznanie.

wide

Páčila sa mi myšlienka, že na rozdiel od iných činností sa hľadanie zmyslu nedá delegovať na niekoho iného. A že život má taký zmysel, aký mu sami dáme. Až keď sa človek osobnostne posunie je schopný sam seba zhodnotiť objektívnejšie, inak sa vidíme výrazne lepší než sme.

Petr používal veľa príkladov z knihy Dávat a brát od Adama Granta (taker a giver). Zaujímavým tipom je vytvorenie osobného „desatora“, ktoré by malo reflektovať našu morálnu integritu. Pre lepšie uchopenie si ku každému bodu pridať osobnosť, ktorá ho reprezentuje. A ešte pozitívna rada na záver – dobrými ľudmi sa nerodíme, ale stávame.

Ukaž, co děláš aneb budování osobního brandu

Karel Kovář

Kovy bol pre mňa úplne neznámy jutuber, prvý raz som o ňom počul pár týždňov pred podujatím a nikdy som žiadne jeho video nevidel, takže narážky na obsah v diskusii išli úplne mimo mňa.

wide

Každopádne aj on hovoril, že obsah je prvoradý – má ho tvoriť príbeh a osobnosť. Zároveň nič nie je originál, všetko už bolo vymyslené a preto keď sa „inšpirujete“ robte to po svojom, spravte nový originál. Keď raz začnete, tak sa nezastavujte a treba byť zdravým perfektcionalistom, čo ocenia najmä profíci.

Najlepšom myšlienkou bolo, že vaším osobným brandignom by mala byť vaša práca.

Vyhrajte své tvůrčí bitvy

Michelle Losekoot

kniha Steven Pressfield - Válka umění

Každý žijeme dva životy, jeden taký ten vnútorný so snami a plánmi a druhý ten reálny. Väčšina z nás má krajší ten prvý, ktorý je ideálnejší a asi aj šťastnejší. A to čo sa nachádza medzi prvým a druhým sa nazýva Odpor. Ten väčšinou sídli v našom egu.

“Američtí vědci dokázali, že vás dřív napadne někdo, než něco.” Z veľa vecí máme strach, no ten je len „zástupný“ - nad všetkými vládne strach z úspechu, kedy nevieme čo vo finále s nami bude. Víťaz je totiž vždy sám.

wide

Ako pri iných činnostiach aj tu platí, že napríklad písanie nie je ťažké – ťažké je si sadnúť a začať písať. Všetci môžeme byť kreatívni, kreativita sa dá naučiť a trénovať. Chce to ale úsilie, čas a odvahu.

wide

Knihu Válka umění o ktorej Michelle rozprávala som si kúpil cez prestávku pred jej prednáškou a hneď po návrate domov ju musel začal čítať.

Jak přežít exponenciální budoucnost pomocí algoritmů?

Petr Mára

kniha Brian Christian Tom Griffiths - Algoritmy pro život

Ľudia uvažujú lineárne, zatiaľ čo technológie rastú exponencionálne. Aj keď väčšina z nich predbehla svoju dobu a je ťažké ľudí presvedčiť aby ju začali používať. Svet sa zrýchľuje a nastanú veľké zmeny v tom ako ľudia pracujú a akú činnosť vykonávajú.

wide

Machine learning, artificial intelligence a ďalšie pojmy sa na nás valia už teraz zo všetkých strán. Dobrou správou ale je, že čo je pre nás jednoduché, je ťažké pre stroje a opačne.

Jak se něco doopravdy naučit?

Denisa Dědičová

kniha Henry L. Roedinger III Mark A. McDaniel Peter C. Brown - Nauč se to!

Veci ktorých zapamätanie nás stojí nejaké úsilie si väčinou lepšie uložíme do pamäti. Aj keď len krátkodobej, ale funguje to. A práve o tom čo funguje a čo nie pri učení rozprávala Denisa, čo je proces osvojovania nových znalostí, ktoré chceme ďalej použiť. Už tu by sa dalo to prepojiť so školstvom a minimálne rečnícky sa spýtať, či to naozaj spĺňa. Osobne si myslím že nie. Lebo lepšie sa učia zmysluplné veci, ktoré priamo k tomu motivujú.

wide

Opakované čítanie pomáha na krátkodobé zapamätanie napríklad, keď máte prečítaný text ihneď interpretovať. Na dlhodobejšie veci to nefunguje a treba sa k nim vracať a vedomosti refreshovať. Tak isto je dobré si učivo priebežne rozkladať na dlhšie obdobie a prekladať ho podobnými témami. Čo ale najlepšie funguje na overenie si znalostí ale aj učenie je testovanie samého seba.

Návyky a taktiky výjimečných osobností, miliardářů a světových ikon

Filip Dřímalka

kniha Timothy Ferriss - Nástroje Titánů

Ďaľšou knihou, ktorú som si z podujatia odniesol je Nástroje Titánů o ktorej rozprával Filip. Jeho prednášky som už pár krát videl a boli na super úrovni s tým, že som si z nich aj veľa nového priniesol a rovnako tomu bolo aj teraz. Naviac Filip je k Timovi často prirovnávaný a je pre neho veľkou inšpiráciou, všetko to do seba parádne zapadlo.

wide

Kniha je postavená na rozhovoroch s rôznymi osobnosťami a úspešnými ľudmi, ktorí by inak do vašej bubliny možno ani neprenikli. Spája ich ale to, že nemajú superschopnosti a v niečom na sebe viac makali: práci, učení atď. Zároveň aj to, že pracujú na sebeuvedomení a pracujú s faktami a dôkazmi.

wide

Podstatné je nielen sa inšpirovať, ale aj skúšať veci ale hlavne vydržať.

Nepoděláš, nevyděláš aneb jak fuckupy ke štěstí (ne)vedou

Tomáš Studeník

Tomášová prednáška bola príjemným zakončením dňa, nakoľko bola postavená na opačných princípoch než sa niesol celý deň. Čím na sebe menej pracujete, tým je väčšia pravdepodobnosť úspechu a z neho aj radosti.

wide

Zaujímavé je, že jeho kniha bude vydaná na jeseň tohto roku a pôjde v poradí o tretieho českého autora vydaného u Melvilov. Myslím, že je sa na čo tešiť.

Záverom

Nešiel som veľmi do detailov nakoľko z podujatia budú čoskoro videá, takže bude možné si ich v ľude pozrieť, čo určite ocenia ľudia ktorí na podujatí neboli. Oceňujem načasovanie eventu takto na začiatok roka, nie som milovník novoročných predsavzatí ale myslím, že to môže pomôcť pri otázkach čo zo sebou tento rok. A minimálne pre mňa je tam tých vecí viacej s ktorým môžem pracovať a zamerať sa na ne.

Dobrou otázkou aj je, či sa oplatí ísť na podujatie za ktorého cenu si môžete kúpiť väčšinu kníh o ktorých sa na konferencii hovorí. Za mňa tento raz áno, pretože veľa rečníkov spomínalo osobné skúseností, ktoré by ste len v knihe medzi riadkami nenašli. Zároveň je príjemné vidiť plné kino rôznych ľudí, ktorí chcú na sebe pracovať a posúvať sa. To je v dnešnej dobe tiež obohacujúce, takže za mňa dosť dobré.