Niekedy to zo mňa ide samo a niekedy potrebujem absolútne sústredenie. Áno hovorím o písaní. Väčšinou mi stačí aplikácia Writer z balíka OpenOffice.org, no pokiaľ sa chcem plne sústrediť a navodiť doslova zenovú atmosféru tak používam aplikáciu FocusWriter.

FocusWriter je minimalistický editor. Nieje prvým z konceptu zenových editorov – dlhšiu dobu na Mac OS X používam Ommwriter, ktorý je ešte stále zadarmo. FocusWriter je ale v porovnaní s ním multiplatformový a plne otvorený. Samozrejme dizajnovo nieje až tak dotiahnutý no podstatná filozofia zostala zachovaná.

Keď spustíte FocusWriter tak v podstate jediné čo vnímate je plocha a na nej text. Aplikácia vie zobrazovať pravopisné chyby ak jej podhodíte slovník. Má časomieru, podporuje automatické ukladanie na pozadí, dole nájdete záložky. Naozaj veľmi príjemné.

Témy si môžete vytvárať sami – že ide o veľmi jednoduchú vec som sa snažil ukázať na screenshotoch – každú tému si môžete stiahnuť. FocusWriter nemá prehrávač hudby ako podobné aplikácie, takže toto si budete musieť zariadiť vo vlastnej réžii.