O udalosti ktorá sa stala cez týždeň vie snáď každý. Je to naozaj tragické a čo mňa prekvapilo je súdržnosť ľudí. Myslím, že takto pokope ešte neboli – pri športe možno len keď sme získali titul v hokeji na majstrovstvách sveta.
Ešte ani nebolo potvrdené či Demo bol medzi obeťami tohto leteckého nešťastia a na sociálnych sieťach sa začali objavovať rôzne stránky a skupiny preukazujúce sústrasť. To nehovorím o množstve „tribute“ videí a fotiek. Než bola správa hotová bolo multimediálne šialenstvo dokonané.
Na jednu stranu to považujem za úctihodné – osobne som sa množstvo informácii o Demitrovi dozvedel až teraz, o jeho dobrosrdečnosti, skromnosti a že to musel byť naozaj správny chlap. Takým treba naozaj prejaviť úctu.
Samozrejme takéto príležitosti radi využívajú aj rôzny podvodníci – dokonca exituje pre to pár rokov aj termín – nekromarketing. O čo ide výborne popísal Mgr. Łukasz Wojciechowski, PhD. v jeho Poznámkach k definícii nekromarketingu:
Nekromarketing považujeme za druh marketingu, ktorý využíva všeobecne známe marketingové pravidlá a techniky, s cieľom vyvolania výmeny, ktorá uspokojí požiadavky jednotlivcov, organizácií a obracia sa smerom k situáciám a predmetom, ktoré sú explicitne alebo implicitne spojené so smrťou alebo parazitujú na smrti a tragédii.
U nás je známy najmä vďaka pohrebným službám, webom ktoré ponúkajú denno denne nejakú tragédiu, dokonca sa na ne špecializujú. No na najväčším „sviatkom“ nekromarketingu je určite Halloween ktorý sa objavuje aj u nás. Namiesto pokojného úctenia pamiatky zosnulých sa z toho stal komerčný gýč.
A práve aj pri Demitrovi okrem klasických Facebook stránok vznikajú aj také, ktoré vedú mimo Facebook. Konkrétne „Dáme milión lajkov pre Paľa Demitru?“ je príkladom parazitovania – stránka s „lajkom“ a množstvom reklám. Nech mi niekto vysvetlí ako má toto niekomu pomôcť. Okrem majiteľa stránky.
Bohužiaľ toto neje jediná vec pri ktorej sa chytám za hlavu keď ju vidím na profiloch mojich priateľov. Sociálne siete sú tu a určite to chce okamžité riešenie či poučenie čo je správne a čo nie – u všetkých vekových kategórii. Veď keď ráno zamknete svoj byt tak kľúče nedáte do rúk prvému okoloidúcemu. Tak prečo to robíte na sociálnych sieťach?