Až do nedávna som sa vyhýbal akýmkoľvek P2P sieťam. Ale čoraz viacej opensource projektov používa na svoju distribúciu aj protokol siete BitTorrent. No hneď ma nezačnite kameňovať nadávkami typu warezák. Warez nemám rád, dokonca mám k nemu odpor. IT expertov ktorý stiahnu soft, nájdu crack a sú naj na svete a nič pre nich nie je problém zo srdca neznášam. Cvičené lamy, žiadna alternatíva.
Ale späť k P2P sieťam. Takže aký je princíp tejto siete? Ak chcete dať zdieľať nejaký súbor musíte ho rozdeliť na malé časti a pre každú z nich vypočítať checksum (kontrolný súčet). Na tracker server sa uloží *.torrent súbor, ktorý obsahuje popis umiestnenia týchto častí, kontrolných súčtov a aj popis samotného servera. Server potom udržuje prehľad o tom kto má aké časti, a kto ich sťahuje.
A ako sa vyhľadáva v takejto sieti? Existujú špeciálne servery, ktoré udržujú prehľad o torrent súboroch a na ne môžu byť napojené ďalšie vyhľadávače. Pretože takýmto systémom sa veľmi často šíri aj warez, ilegálne audio a video súbory koncom minulého roka "zástancovia svojich práv" zrušili tie najpopulárnejšie servery. Takže ak nájdete svoj *.torrent súbor jednoducho ho uložíte na disk, prípadne rovno otvoríte v nejakom P2P klientovi. Ja osobne používam Azureus , ktorý je napísaný v Jave a komunikuje aj v našom jazyku. Ako náhle stiahnete jednu z častí súboru stávate sa jej distribútorom (po prekontrolovaní checksumu), čiže tzv. seed.
Taktiež sa vám samozrejme môže stať, že *.torrent súbor k sebe stiahnete, ale sťahovanie už konkrétnych súborov nie a nie začať. Za následky to môže mať výpadok tracker servera ale, že nie je pripojený žiaden seed (nemáte to od koho stiahnuť).
Na záver by som chcel ešte upozorniť, že existujú aj naozaj legálne torrenty a aj servery ako napríklad www.legaltorrents.com , aj keď kvalita ich obsahu je takpovediac druhotriedna.