Asi pred rokom som začal aktívne uvažovať nad statívom k digitálnej zrkadlovke. Ukazovateľmi, ktorými som sa pri jeho výbere riadil boli veľkosť, nosnosť a samozrejme aj cena. Po dôkladnom výbere a dostupnosti produktov padla voľba na Velbon Ultra LUXi-L.

Velbon ako výrobcu statívov a ďalšieho príslušenstva nemusím príliš predstavovať. Model Ultra LUXi L je malý a skladný statív na cestovanie. Uprednostnil som rozmery pred nosnosťou a stabilitou. Nie som fotograf čo by behal po horách s 10 kilovým statívom, fotil na sypkých podložiach či nebodaj vo vode. Skôr som hľadal niečo do vaku a mesta s tým, že sa naň nebudem báť dať zrkadlovku.

Skladnosť som tu už spomenul - Ultra LUXi-L má dĺžku zložených nôh 24 centimetrov a váži 1320 gramov. Celý statív ma v zloženom stave len 39 centimetrov. Maximálna výška je 161 centimetra a minimálna 19 centimetrov. Nohy sa dajú roztiahnuť do troch polôh. Statív Velbon Ultra LUXi-L má unikátny systém aretácie nôh s názvom Twist Lock. Tento systém umožňuje nastavenie výšky nohy jediným pohybom. Velbon Ultra LUXi-L má maximálnu nosnosť dva kilogramy čo postačuje na DSLR zo setovým objektívom.

Statív je dávaný s trojosou pákovou hlavou PHD-41Q, ktorá je vybavená tromi vodováhami. Práve riešenia hlavy sa týka moja jediná výhrada – pre zbalenie do púzdra (je súčasťou balenia) je potrebné odskrutkovať úplne jednu páku. To značne časovo naťahuje zbalenie a vybalenie statíva z obalu.

Cena statívu sa pohybuje o 100 €. Za tieto peniaze získate značkový statív, ktorý si kľudne môžete zbaliť na svoju dovolenku či trip po meste. Nestratí sa ani v domácom ateliéry.