Slovenský BarCamp bol premielaný už niekoľko krát, no koncept tohto podujatia sa mi veľmi zapáčil, preto keď ma Jano Sifra pozval na výpravu na ten Viedenský nebolo nad čím príliš váhať. Dokonca sa podarilo vybaviť autobus, ktorý zasponzorovala spoločnosť T-Mobile.

BarCamp sa vo Viedni konal v dňoch 4. až 5. októbra. Slovenská výprava bola naplánovaná na sobotu. Z Bratislavy sa štartovalo krátko po ôsmej. Počet slovenských účastníkov bol približne 20, domácich účastníkov mohlo byť niečo vyše 120 - podľa zoznamu. BarCamp sa odohrával v priestoroch spoločnosti HP, po organizačnej stránke nebolo čo vyčítať. Super priestory, výborné občerstvenie ale hlavne zaujímavé témy. Troška som sa obával nemčiny, no veľa toho bolo povedaného v angličtine. Predsa len ten jazyk mi je po technickej stránke bližší aj keď nemčinu som sa učil osem rokov.Každý účastník bol identifikovaný visačkou s menom. Ráno sa každý v krátkosti predstavil a následne sa rozbehli samotné diskusie a prezentácie. Paralelne bežali v dvoch miestnostiach, k dispozícii boli miesta aj na individuálne diskusie. Pozitívom bolo aj sponzorské pokrytie WiFi, prístup na internet nebol najrýchlejší ale zato použiteľný.
Z programu ma najviac zaujalo prezentovanie komunitne orientovanej televízie ATV.TV, diskusia na tému Web 2.0, komunitný lexikon Factolex a video na internete - použite v marketingu a paralela s prvými historickými videami. Zaujímavá bola aj iPhone session – v prvej časti bola praktická ukážka Jailbreakingu a v druhej sa hovorilo o medicínskych aplikáciach na tomto zariadení. Medicína nieje moje hobby no napriek tomu mi prišlo zaujímavé, že niekto vyvíja a používa takéto aplikácie na takomto zariadení.
Ak sa chcete dozvedieť ďalšie podrobnosti na tému BarCamp Vienna Oktober 2008 skúste zamieriť na oficiálny web barcamp.at, prípadne vyhľadať tag bcv08 cez Google. Veľmi pekná galéria je na Flickri - teším sa na panoramatickú fotografiu všetkých účastníkov. Svoje postrehy a dojmi stihol už spísať Samo Kolesár a Braňo Rác.

![]

Aj touto cestou by som chcel poďakovať všetkým, ktorý sa nejakým spôsobom podieľali organizácii a uskutočnení slovenskej výprave na viedenský BarCamp a tak isto samotným organizátorom BarCampu za výborné prijatie a zaujímavý zážitok.