Možno ste si všimli, že hlavné mesto Českej republiky má enormný záujem vybudovať bezplatný a každému dostupný prístup na internet. Praha žiadala na tento svoj niekoľkomiliónový projekt aj dotácie z EÚ, tie však nedostane. Napriek tomu sa nevzdáva a do projektu sa pustí tak či tak. Aké sú možnosti pripojenia dnes uvádza článok Internet zdarma v Praze: A co rozvoj venkova? na Zive.cz. Musím sa stotožniť s autorom článku – priemerný obyvateľ Prahy pracuje na neobmedzené pripojenie zhruba 2 až 3 hodiny, a naviac:

Ano, určitě by mnoho lidí uvítalo internet zdarma, stejně tak jako by uvítali zdarma housky, bydlení a vůbec jakékoliv zboží či služby. Internetová přípojka je ovšem infrastruktura s přírůstkovými náklady podobně jako přípojka vody, elektřiny, plynu či kanalizace. Podporovat z veřejných prostředků jejich výstavbu je logické jen v místech, kde absentují.

Naše hlavné mesto má čo dobiehať – ľudia tu musia predsa len pracovať v priemere dlhšie, aby si zarobili na komfort v podobe neobmedzeného pripojenia. Pozitívne však je, že sa stále rozrastá počet z možnosťou prístupu na internet ale aj pevného pripojenia. Naviac ľudia niesu už viazaný na jednu technológiu. Niesom za to aby každá domácnosť mala úplne internet zdarma, predsa len ide o pridanú hodnotu na ktorú ma prevádzkovateľ aj po vybudovaní a spustení siete náklady. Naopak som mimoriadne naklonený myšlienke verejného prístupu na internet napríklad v podobe bezplatných hotspotov. Tie sa bohu vďaka začínajú celkom slušne udomácňovať aj v našich zemepisných šírkach. Ide o značne obmedzené pripojenie (čas, rýchlosť, objem dát) no svoj účel plní perfektne. Bratislava má niekoľko takýchto verejných miest (ak nerátam kaviarne a pod.), existujú tu určite neziskové organizácie (Blava.NET). Hodilo by sa viac kioskov, super by bol prístup napríklad na hlavnej či autobusovej stanici. Možno je to všetko len vízia ďalekej budúcnosti, no pri dobrej vôli a snahe je to viac než reálne.

Príkladom môže byť Záhorie – lokalita Sekule, Borský Svätý Jur, Moravský Svätý Ján a Kúty kde sa rozbieha projekt myjany.NET, no v niektorých lokalitách už teraz funguje. Samozrejme, že ide do istej mieri obmedzené pripojenie - na dlhodobý connect tu sú komerčné služby, no svoj účel to spĺňa výborne a ďalšiemu rozširovaniu pokrytia držím len palce. Nech mi v dnešnej dobe nikto nehovorí, že je problém v niektorej obci na námestí umiestniť AccessPoint a umožniť tak jednoduchý a rýchly prístup k informáciám pre každému. Naviac je badateľný enormný nárast klientských WiFi zariadení v podobe mobilných telefónov, PDA a notebookov. Takže je to pre koho robiť a náklady sú pre obecné zastupiteľstvo či nejaké združenie podnikateľov minimálne.