Pred pár dňami uviedol Twitter novú zmenu čo sa týka UX. Zmeny sa v poslednej dobe dejú celkom dosť, stačí spomenúť ankety alebo nedávne ospravedlnenie vývojárom. Twitter stráca, nejako nemá víziu kam sa ďalej posunúť a hlavne neprichádzajú ďalší používatelia.

Nováčikov na jednu stranu odrádza ťažké vybudovanie si postavenia a vlastného priestoru. Followeri sa ťažko získavajú a pokiaľ nie ste celebrita tak ťažko dohoníte ľudí čo sú tam roky. Na druhú stranu v porovnaní s Facebookom je menej prívetivý na prvé použitie. Predsa len ľudia lepšie počúvajú na Like a Share ako Retweet.

A práve spomínaná zmena sa týka jednej zo základných funkcii služby Twitter. Favorites boli premenované na Likes. Pôvodne symbol hviezdičky slúžil skôr ako bookmark, niečo k čomu sa chcete neskôr ešte vrátiť. Namiesto toho Like je znakom súhlasu, palec hore.

Uvediem príklad. Nejaký denník napíše, že V Egypte havarovalo ruské lietadlo, na palube bolo 224 ľudí. Ak vás správa zaujme a chcete si ju doma prečítať je pravdepodobné, že si ju pridáte medzi Favorites. Teraz jej ale dáte Like. To už vyzerá divne.

Dokonca aj Facebook veľmi dobre chápe, že Like sa nehodí vždy a všade najmä k smutným či tragickým správam. Preto umožňuje použiť aj namiesto Like radšej Recommend (Odporučiť). S týmto vie pracovať väčšina serióznych médii a pri článkoch to aj využívajú.

Používatelia Twitteru sa samozrejme búria proti takejto zmene, či tým aj niečo dosiahnu je ale otázne. Ja túto zmenu vnímam ako obrovskú chybu v používateľskom zážitku.