Ja som to vravel. Pred rokom keď Microsoft veľkolepo uvádzal svoje online úložisko OneDrive k Office 365 s neobmedzenou kapacitou som si povedal, že to nemôže dlho fungovať. Teraz to Microsoft na svojom blogu potvrdil. Poniektorí užívatelia si slovíčko neobmedzený naozaj zobrali k srdcu a nahrali si naň až 75TB dát. Práve kvôli takýmto úletom sa Microsoft teraz rozhodol službu obmedziť a zmeniť aj ceny.

Neobmedzený teraz znamená kapacitu 1TB. 100 GB a 200 GB platená kapacita bude dostupná len pre existujúcich zákazníkov, nový zákazník môže ísť na 50 GB plan za 1,99 dolárov. Čo nepoteší používateľov free verzie je zmena kapacity z 15 GB na 5 GB ako pre starých tak ja nových.

Ha ha

Úprimne neverím, že takéto zmeny by sa robili kvôli niekoľkým exotom, čo prekračovali kapacitu. Buď to bol len honeypot na Office alebo si to v Microsofte nevedia zrátať. Ale aj toto je riziko cloudových služieb za ktorými stoja aj veľké firmy. To že je niečo teraz fajn neznamená, že o rok to bude za rovnakých podmienok. Dokonca užívatelia čakávajú klesajúci trend cien.

No a najmä slovo neobmedzený vždy znamená nejaké ale. Veď to by už ľudia mohli poznať. Inak je veľmi zaujímavé sledovať ako sa mení trh cloudových úložísk. Za posledné roky by som už musel 2x mať Google, Amazon, Box, OneDrive ale aj Apple iCloud. Namiesto toho si k plnej spokojnosti už roky idem Dropbox.