Je to už nejaký ten týždeň čo je vonku Ubuntu 9.04, no s upgradom som neponáhľal tak ako pri predchádzajúcich verziách. 8.04 bol pôrod a viac vecí nefungovalo než v vo verzii predtým, takže tento raz som bol opatrnejší a viac som vyčkával.

Samozrejme pripravovanú verziu som testoval od Alpha verzie vo virtuálnych strojoch, hlavne kvôli novému GNOME ktoré bolo uvoľnené tiež len nedávno a jeho podpore MAPI pre komunikáciu s poslednými verziami MS Exchange. Nový konektor funguje a linux je opäť bližšie k bezproblémovému nasadeniu na desktop aj vo firemnom prostredí.

Ale späť k Ubuntu – upgrade z 8.10 na 9.04 bolo mimoriadne bezproblémové, všetko funguje tak ako má. Spúšťal som ho najprv na notebooku, pretože ten zvykne viac štrajkovať: hybernácia, sieťová karta, zvuk. No našťastie všetko ide ako má. Na desktop som hodil zatiaľ čistú inštaláciu, pôjde prispôsobiť na Media Center.

Zásadná vizuálna zmena v novej verzii je hlavne v notifikáciach. Zatiaľ mi to príde viac obťažujúce ako informatívne. Predsa len nemusím vedieť o každom prihlásení priateľa do IM. Tak isto nerozumiem tým obálkam čo sa tvária ako neprečítaná pošta. A kde ju akože mám mať?

Na Ubuntu 9.04 musím skutočne vyzdvihnúť tú bezproblémovosť, dúfam že vydrží. Je to znamenie vyspelosti.