Keď som sa prvý krát dostal k tejto knihe bol asi rok 2004 a mal som už svoje prvé seriózne zamestnanie. Podobných kníh „od bohatých – pre chudobných“ vychádzalo množstvo. Je zaujímavé sledovať ako za tých pár rokov priatelia a príbuzný túto knihu objavujú a dáva im silu rozbehnúť vlastný biznis.

Keď som ju prečítal tak išla späť do poličky, nejako brutálne ma neuchválita a v podstate som v nej nenašiel čo som hľadal. Pokiaľ hľadáte praktický manuál tak kniha Bohatý otec, Chudobný otec ním nieje. Pokiaľ hľadáte inšpiráciu tak tou by mohla byť.

Kiyosaki hovorí o dvoch otcoch – jednom vlastnom – ten chudobný a druhom bohatom. To bol otec jeho priateľa, ktorý ho naučil ako peniaze robia preňho a nie on pre peniaze. Celá kniha sa tiahne v duchu zopár myšlienok ktoré sa cyklicky opakujú. V prvom rade, že robiť na seba je to najlepšie čo môže byť ak na to máte guráž. Že treba vedieť vidieť príležitosti a investície a že krach je v poriadku, najlepšie sa učí na vlastných chybách. Toto je tá motivujúca časť, keď nikto nechce robiť na dane a štát ale na seba.

Ak sa o autora začnete zaujímať viac tak zistíte, že praktiky ktoré používal sú nezakonné, väčšina príbehov vymyslené a údajne žiaden bohatý otec nebol. Kiyosaki vždy zbankrotoval a slávny a bohatý sa stal až po vydávaní kníh o úspechu, podnikaní a peniazoch. A nieje ich málo, tak isto ani jeho prednášky nepatria k najlacnejším.

V každom prípade nakoniec to finančne vyhral aj keď nie vďaka tomu o čom píše ale že píše. Skúsený ekonómovia mu vyčítajú, že používa málo praktických príkladov a vyjadruje sa jednoducho. Ak ale hľadáte len motiváciu potom je táto kniha dobrým štartom pred začatím podnikania.