O službe zo zaujímavým názvom SOUP.IO som počul prvý raz na prvom slovenskom Barcampe. Pozrel som si ju a nejak odignoroval, späť som sa k nej vrátil až minulý týžneň a teraz hovorím, že som jej tak troška prepadol. Zaškatuľkovať SOUP.IO je celkom obtiažne. Má črty blogu, mikroblogu ale aj linkovacej služby. Po pár dňoch som povedal, že ide o blog pre lenivých. Pre otestovanie služby nieje nevyhnutná registrácia, no ak nechcete prísť o váš nick vrelo ju odporúčam. Na prvý pohľad je rozhranie naozaj sparťanské, aj tomto v prípade sa dá ale povedať, že v jednoduchosti je genialita. V prvom rade odporúčam do profilu popridávať RSS a ATOM kanály na všetky vaše služby: blog, mikroblog, foto album, linkovacie služby a čo ja viem čo.

Vy aj vaši čitatelia budete mať pekný prehľad o tvorbe a aktivite. Samozrejme ide aj o spôsob jej propagácie. Tak máte zaistený prvé ingrediencie do vašej polievky. Teraz sa môžete poobhliadnuť po tom, čom publikujú iný používatelia SOUP.IO. Jediným kliknutím dostanete zaujímavý obsah k sebe. Samozrejme služba nieje len o preberaní obsahu, môžete pridávať aj ten svoj vlastný. Môže to byť čokoľvek: video, obrázok, text, nejaký citát, link alebo akýkoľvek súbor. Editor je minimalistický, no umožňuje aj editáciu na úrovni HTML. Pre upload súborov sú určité limity, môžete však pridávať aj len URL na ne ak sa niekde už nachádzajú.

Nastavenia SOUP.IO obsahujú všetko čo treba, okrem toho že sa v nich pridávajú spomínané RSS zdroje (niekoľko známych služieb je predpripravených), nastaviť avatar či si môžete meniť templates. Na výber sú 3 hotové ale samozrejme si môžete vytvoriť vlastnú šablónu. Nastaviť sa dajú aj ďalšie prvky na stránke ako či sa má zobrazovať čas pri postoch, link na priateľov a podobne. Aby ďalšieho obsahu bolo čo najjednoduchšie môžete si do vášho prehliadača medzi bookmarky pretiahnuť button, ak ste na nejakej stránke a kliknete naň otvorí sa dialógové okno ktoré vám obsah tejto stránky pomôže pridať do SOUP.IO. Žiadne zbytočné copy and paste. Nájdete tu aj tradičnú funkciu priatelia, ktorá je na každej sociálnej sieti. Samozrejmosťou je možnosť zobraziť obsah len od nich.

Inak je zaujímavé, že sa tu dajú nájsť aj obsiahlejšie články a galérie a nielen linky. Veľa obsahu je z Ázie – atmosféra oplympiády sa preniesla aj sem. Možno mi trvalo dlhšie, než som objavil túto službu, dokonca môj prvý dojem bol, že na čo to je dobré. Druhý bol už takmer závislosť. Zaujímavé je, že na nej nájdete len málo Slovákov, dokonca blogerská komunita, ktorá ma svoje profily sa tu až na nejaké dve výnimky nevyskytuje. Dokonca nepomohlo ani googlenie. Ak by som zvažoval príležitostné blogovanie určite siahnem po SOUP.IO, „slovač“ by mi tam ale určite chýbala.