Pokračujem v mini seriály o inšpiratívnych publikáciach. Po webe a printoch prichádza graffiti. Pre niekoho ide o umenie, pre iného vandalstvo. Nech to vnímate akokoľvek ide o neoddeliteľnú súčasť mesta, subkultúr a pre niektorých aj životného štýlu.

Kniha Street Art z vydavateľstva h.f.ullmann ktorej autorom je Johannes Stahl by sa dala nazvať učebnicou umenia ulice. Prináša ucelený pohľad najmä na grafický prejav na ulici.

Začína pri prvých jaskynných maľbách a plynulo nás dovedie až do súčasnosti. Pojednáva o budovaní Mena a štýlu. O vyjadrovacích schopnostiach – prezentovanie politických názorov či budovanie značky. Ukazuje rozdieli medzi graffiti v Európe, Amerike a v ostatných častiach sveta.

Aj keď sa v absolútnej väčšine v knihe píše o tagoch a graffiti tak tu má svoje miesto aj hip-hop, globalizácia a móda.

Kniha Street Art ponúka nielen bohatú grafickú inšpiráciu no inšpiruje aj z pohľadu riešenia a kompozície jednotlivých diel a ich zasadenie do priestorov mesta. Nejde len o katalóg fotografii – publikáciu sprevádza bohatý písomný opis. Ak radi hľadáte inšpiráciu na menej tradičných miestach skúste ulicu.