Aj keď sa vraví, že ľudia v IT sú rozmaznaní a vymýšľajú sa im snack bary, fotbálky do kancelárii a neviem čo, tak povedzme si na rovinu, že tým prvým „merítkom“ pri nejakej zmene aj tu je plat.

Samozrejme výšku platu by mali zohľadňovať faktory ako seniorita, skúsenosti, proaktivita a pod. Niektoré technológie tiahnu ale viac, lebo expertov býva málo. A presne toto platí aj pri cloud-native a Kubernetes.

Keď som pred viac ako rokom vytváral kurz Kubernetes pre Skillmea, tak v jednom z úvodných videí hovorím, že ide o veľmi dobre zaplatenú technológiu nad ktorou sa budujú mega zaujímavé projekty. Platí to stále? Áno a dovolím si tvrdiť, že ešte viac. Napriek tomu, že je inflácia platy Kubernetes expetov medziročne rástli o cca 6%.

Ak vás zaujímajú konkrétne čísla a ďalšie informácie, tak dobrým navigátorom je web kube.careers, ktorý slúži ako job portál zameraný na Kubernetes, ale prináša aj kvartálne reporty čo sa na tomto trhu deje.

Ja som sa pozrel na dáta za Európu - priemerná minimálna mzda je 87 378 eur, maximálna mzda (v priemere) je 113 010 eur. Celková priemerná mzda je tak 100 194 € ročne.

V Servernej Amerike je priemerná mzda o 25 - 35% ešte vyššia.

Podľa regiónov, je najväčší dopyt po Kubernetes inžinierov v Európe, nasleduje Severná Amerika a potom Ázia.

Zaujímavé sú aj ďalšie informácie a štatistiky. Tie sú počítané za všetky regióny:

  • Nadpolovičná väčšina inzerovaných pozícii má možnosť pracovať remote (58%). Najviac ponúkaná je možnosť office+remote.
  • Zaujímavé to je pri certifikáciách, až 100% pozícii spomínalo AWS certifikáciu.
  • Z CI/CD nástrojov sú najžiadanejšie GitLab a Jenkins.
  • Z konfiguračných nástrojov vedie Terraform a Ansible.
  • 80% pozícii vyžadovala seniornú úroveň 4-6 rokov.
  • Inzeráty, ktoré vyžadovali monitoring spomínajú v 82% prípadoch Prometheus.
  • On-call väčšina pracovných ponúk nespomína resp. nevyžaduje.
  • Vedľa Kubernetes je najspomínanejšia technológia Docker.
  • Z programovacích jazykov vedie Python, potom shell, Java a Go.
  • Service mesh, ako požiadavku väčšina inzerátov neobsahovala.


Sú to pekné a zaujímavé dáta, ale samozrejme realita u nás je iná. Ak si prebehnete kariérne portály ako Profesia.sk alebo Kariera.sk, či ďalšie špecializované tech job portály tak štartovací mesačný plat býva na úrovni 2500 - 3000 eúr. Čo samozrejme nie je zlé. Vyššie platy bývajú pre časovo ohraničené projekty a kontraktorov.

Ak vás K8s láka a neviete kde začať odporúčam svoj detailný kurz Kubernetes na Skillmea, ktorý vás naštartuje. Kam to potom dotiahnete je samozrejme už len na vás.