Som rád, že konečne som si našiel čas napísať minirecenziu na túto českú komédiu. Film som videl pred dvoma mesiacmi, no rád sa k nemu vrátim. O jeho réžiu sa postaral Jiří Vejdělek podľa scénara Michala Viewegha. Samotná kostra filmu je jednoduchá, plný autobus turistov sa chystá na dovolenku pri mori, no a divák bude sledovať osudy jednotlivých postáv. Zo všetkými sa oboznámite už pri autobuse a po prvých dialógoch sa dajú odhadnúť povahy jednotlivých hrdinov.

Na zájazd sa vydáva typická česká rodina, plná predsudkov, dvojica dôchodkýň, pár z pošramoteným manželstvom a a svojou dospelou dcérou, slávny spevák zo svojimi homosexuálnymi kamošmi či tínedžerské kamošky. Každý si môže hneď na začiatku vybrať svojho hlavného hrdinu nakoľko osudy každého „účastníka“ sa premiešajú medzi sebou. Hneď na začiatku vodiči autobusu – pán Karel a pán Karel – vysvetlia ako to chodí s podšálkami a že je treba ich vracať. Ide podľa mňa o najvtipnejšiu scénu. Hneď nato sa predstaví mimoriadne sexi sprievodkyňa Pamela, ktorá prezentuje svoje hudobné nadanie. Popisovať tu jednotlivé príbehy by bolo nadlho a aj zbytočné, veď si stačí film pozrieť. Takže len v skratke. Za hlavnú hrdinku možno považovať Jolanu, ktorú si zahrala Anna Polívková. Tá zobrala na dovolenku svojich večne pohádanych rodičov. Otec nevie ako povedať manželke, že prišiel o prácu tak sa to snaží riešiť alkoholom. Jolana nemá šťastie na chlapov, pokúša sa o hudobníka Maxa. Ten má však oči len pre naivnú Pamelu. Jana Štěpánková a Květa Fialová vo filme predstavujú pár dôchodkýň, ktoré hľadajú 50 rokov starú lásku. Na nich sa bavia dve slečny, ktoré prišli hlavne za milostným dobrodružstvom. No zdá sa že ich kamarátstvo nieje až také pevné. Jolana nakoniec našla svojho muža, nieje to ten vysnívaný ale ako sama povie mame je to ten na „koho má“. Maxovi sa podarí dostať Pamelu, malý chlapec nieje homosexuál ako si namýšľal takže všetko sa dobre skončí.

Čo mi na filme vadilo bolo veľké množstvo „učebnicových“ citátov. Pôsobilo to na mňa príliš umelo a pripravene. Striedajú sa vtipné scény a tie na zamyslenie. Čo radí film troška medzi „Troškovské“ komédie je scéna na pláži – to by proste neboli Česi keby tam neboli holé prsia. Tento raz missky Jitky Kocurové . Isté je, že každý sa zo zájazdu vracia trochu iný. Okrem spomínaných hercov môžete vidieť Evu Holubovú, ktorá získala mimoriadnu cenu za rolu matky Jolany. Tak isto sa ukáže Bohumil Klepl, Ondrej Koval, Adrian Jastraban či Jaromír Nosek. Ide o príjemnú víkendovú komédiu, ktorá ma niekoľko nedostatkov no určite neurazí – dávam 5 bodov z 10.