Málo hudobných skupín sa môže pochváliť takou dlhou históriou ako Camouflage. A ešte menej skupín si počas svojej existencie dokáže zachovať svoju tvár. Práve som prišiel na svet, keď trojica nemcov Heiko, Marcus a Oliver začali produkovať svoju hudbu. Išlo o syntetizátorový underground, nakoľko všetci naokolo boli posadnutý rockom a metalom. Za štyri roky sa z undergroundu prepracovali na popovú scénu. Tak som ich vnímal aj ja, k tomuto umiestneniu im pomohol album Voices and Images. Oveľa viac sa však do podvedomia vypracovali hitom Love Is A Shield, ktorý dozaista pozná každý a dnes ide o evergreen, to sa už písal rok 1989. Počas 90. rokov sa zoskupenie Camouflage stále držalo svojej produkcie, aj keď skladby mali hymnický syntetizatorový nádych. Album Sensor, ktorý mal zabezpečiť ich návrat po piatich rokoch a dvadsať ročnú existenciu som prijal z rozpakmi. Členovia však neváhajú a produkujú ďalej, ich posledným počinom je tohtoročný album Relocated. Zareagoval som naň veľmi pozitívne. Jeho autori tvrdia, že niektoré skladby vznikali ešte na začiatku minulého desaťročia no finálnu podobu získali až teraz. Ide o skladby Motif Sky či Dreaming. Zastúpenie tu majú aj ľúbostne ladené veci ako The Perfect Key, no mojou srdcovkou je zamilovaný The Pleasure Remains. Celý album pôsobí citovo silne emotívne, neviem či je to vyvolané mojím súčasným stavom – jednoducho je to tak. Relocated je tradičným albumom skupiny, nijak nevybočuje z jej zamerania a spôsobu prezentácie.

01 - Memory
02 - We Are Lovers
03 - Motif Sky
04 - Real Thing
05 - Passing by
06 - Confusion
07 - The Perfect Key
08 - Stream
09 - Dreaming
10 - The Pleasure Remains
11 - Bitter Taste
12 - Something Wrong
13 - Light
14 - How Do You Feel

Po prvom vypočutí mi album pripadal troška monotónny, no druhý a tretí raz som sa konečne naň sústredil a prišiel mu na chuť. Možno vám Camouflage netreba predstavovať, no ak máte radi Depeche Mode určite ho „ochutnajte“. Naviac aj hlas je z Davidom Gahanom zameniteľný. Pri príležitosti vydania Relocated pripravila skupina Relocated Tour 2006.

Mimoriadne poteší, že vrámci neho chlapci vystúpia aj na Slovensku - 24. 11. 2006 v Bratislavskom PKO spolu zo skupinou Monte Rosa. Podrobnejšie informácie o koncerte, autogramiáde a pod. nájdete na adrese www.depechemode.sk/camouflage