Nedávno som riešil brutálny problém, či kúpiť ultrazoom alebo PDA. Obidve veci majú u mňa rovnakú úžitkovú hodnotu. Rozhodol som sa pre ultrazoom, no zatiaľ teda robí menší prehľad medzi PéDéÁčkami. PDA neberiem ako zbytočný luxus a viem si predstaviť veľa vecí ktoré by mi boli vďaka nemu umožnené. Nezasvätený povie, že na to je ideálny notebook ale je rozdiel zo sebou vláčiť dva a pol kilogramu alebo pár desiatok gramov plastovo-kremíkovej hmoty. A nejde len o hmotnosť, či rozmery ale aj starostlivosť a bezpečnú prenosnosť týchto zariadení.

Nad PDA som vážne, začal uvažovať pri lepšom využívaní svojho času. Veď keď človek zabije 4 hodiny cestovaním, dokážem si predstaviť že miesto pozerania von oknom, spaním alebo flirtovaním zo spolucestujúcou (len príklad možnej činnosti) to využijem na troška užitočnejšie veci. Napríklad vybavenie súkromnej emailovej agendy, organizovanie času, browsovanie na nete, štúdium dokumentácie a kníh napríklad vo formáte PDA. Taktiež na zábavu vo forme prehrávania MP3 či filmov. Instant messaging sa už dávno nevyužíva len na nejaký priateľský pokec ale aj na serióznu komunikáciu a toto PDA taktiež zvláda. Je pravda, že tieto zariadenia bohužiaľ stále niesu stavané na spracovávanie nejakého veľkého množstva textu (myslím jeho zápis). Taktiež využívanie PDA na browsovanie (pokiaľ nejestvuje nejaký optimalizovaný export priamo pre ne) je viac než bolestivé. Ale technika ide dopredu a aj tieto veci sa vybrusujú. Už stredná trieda PDA dokáže rôznymi spôsobmi komunikovať zo svetom. Či už pomocou bluetooth sa dokáže spojiť z mobilným telefónom a takouto formou sa pripojiť na net, alebo čoraz častejšie sa začína využívať WiFi pripojenie. Pokrytie hotspotmi je vďaka boku čoraz aktuálnejšie a pre ich prevádzkovateľov aj atraktívnejšie. Veľa ľudí začína mať domáce mikrovlnné siete a ich súčasťou bývajú aj sieťové disky. Ich výhody v takejto kombinácii snáď nemusím ani spomínať. Vyššia cenová kategória potom obsahuje aj prostriedky na komunikáciu z mobilnými sieťami GPRS či EDGE. Z PDA sa potom stáva plnohodnotný mobilný telefón z priamym pripojením na internet. Možno to budete považovať za zbytočný luxus ale určite je pohodlnejšie sa starať a kŕmiť jedno zariadenie ako mobil a PDA dokopy. Čo sa týka operačného systému pre PDA myslím, že tam je jasno. Palm nie, Linux je nepoužiteľný, Symbian a pod. tiež nie takže Windows Mobile.

V intre, čo prečo a na čo som sa troška rozpísal ale to pre lepšie pochopenie problému. Kúpa a problematika PDA momentálne napriek tomu, že nieje u mňa až tak horúca ma zaujala a je niekoľko zariadení s ktorými som pracoval a ktoré by som tu chcel spomenúť. Dôvod prečo nad PDA uvažujem je aj ten, že prišiel čas na výmenu notebooku a myslím, že väčšinu mojich mobilných požiadaviek hravo zvládne aj nejaké to PDA.