Tento rok to bolo 70 rokov od udalostí, ktoré vypukli 1. augusta 1944 vo Varšave a označujú sa ako Varšavské povstanie (Powstanie warszawskie). Zhrnúť ich do jednej vety je veľmi komplikované, ale v skratke ide o to, že sa k mestu blížila Červená armáda a Poliaci nechceli skončiť ako Stalinova korisť. Komunistická vláda nikoho nelákala.

Bohužiaľ povstalci nemali dosť ľudí ani zdrojov na takúto operáciu a povstanie bolo potlačené. Následky boli strašné, vo Varšave zomrelo viac 200 tisíc civilistov a na konci vojny bolo v troskách asi 85 % mesta. Vyvraždené boli zbytky elity a inteligencie národa, zlikvidovaný bol celý odboj. Čo malo za následok, že neskôr sa nemal kto postaviť nástupu komunizmu.

Pri výročí tejto pre Poliakov mimoriadne dôležitej historickej udalosti bol spustený web Warsaw Rising 1944, ktorý mapuje 63 dní boja za slobodu.

Webová prezentácia je vyskladaná z 99 GB dát - 1304 obrázkov, 217 dokumentov a 6 hodín videa. Za webom stojí poľská agentúra BrightMedia. Je super ukážkou ako sa dá spracovať web tak aby bol zaujímavý, pútavý. A vyvolal vo mne emócie, čo pri dnešnej produkcii pekných webov nie je jednoduché.

Takže ak sa chcete inšpirovať alebo niečo nové dozvedieť určite mrknite na warsawrising.eu.