Tak trochu v tieni politicko-spoločenských udalostí posledných týždňov míňam technologické novinky. Až teraz som sa dostal k novinkám v poradí už sedemnástej verzie OpenStack-u s názvom Queens. Tá vyšla na prelome februára a marca a prináša niekoľko zaujímavých noviniek.

  • Nova má podporu pre vGPU, ciže k výpočtovému výkonu (compute) je teraz možné rátať aj grafické karty. Je možné vytvárať flavors s parametrami a nastaveniami pre vGPU, čo si určite nájde svoje miesto vo svete ML a AI.
  • Pribudol framework Cyborg pre manažment hardvérovej a softvérovej akcelerácie zdrojov ako GPU, FPGA, CryptoCards a DPDK/SPDK.
  • Ak cez OpenStack manažujete aj bare-metal servre, tak vás možno poteší Ironic Rescue Mode – možnosť prepnúť server do údržbového módu, rovnako ako tomu je pri VM. Zaujímavé je, že adopcia Ironic stúpla z 9 na 20 percent za polrok.
  • Pokiaľ vás zaujíma prevádzka kontajnerov v prostredí OpenStack-u, tak skúste Zun. Ten slúži na súštanie kontajnerov, ide o relatívne nový projekt no už teraz sa s nim oplatí experimentovať.

Kompletný prehľad noviniek nájdete v release notes. V prípade, že si chcete OpenStack otestovať môžete tak spraviť pomocou tohto návodu. Ďalšie vydanie je naplánované na prelom augusta a septembra a bude mať názov Rocky. Za pozornosť určite stojí aj to, že 13. až 15. novembra sa bude OpenStack Summit konať v Berlíne, čo nie je tak ďaleko ;)