Vlog


Sleduj ma


Twitter


Windows Vista končí. Umri, skap a zdochni...

Ak si chcete odskúšať, aké je to byť nechcený, opovrhovaný a ba priam nenávidený skúste sa vžiť do role operačného systému Windows Vista. Windows XP pomohli prejsť Microsoftu do novej éry a bez pochýb sa stali legendou, potrebovali na to pár service packov, ale podarilo sa im to ako na domácich a firemných desktopoch, tak aj v systémoch ako bankomaty. Podčiarkuje to aj fakt, že 3 roky po definitívnom ukončení podpory má XPéčko stále 5,47% podieľu na globálnom trhu.

Keď Microsoft začal spomínať niečo s kódovým označením Longhorn tak marketingovo to znelo ako operačný systém pre nové tisícročie. To už nejakú dobu bolo, Microsoft mal dokonca OS s názvom Millenium ale stále s chorobami rodiny 9x. Veď posúďte sami: nové GUI prostredie Aero, IE 7, antispyware v podobe Windows Defender, Windows Mail ako náhrada za Outlook Express s jeho bugom pri 4GB maildire, Windows Shell, Windows Search s funkciou vyhľadávania už pri písaní, boostovanie výkonu cez USB kľúče a pod.

Systém Windows Vista bol uvedený na trh začiatkom roku 2007 a zákazníci boli sklamaní. Aero bolo náročné na grafikú kartu a veľa užívateľov ho vypínalo. Grafické rozhranie a celkový zážitok sa tak stal prémiovou funkciou, ktorú si užili snáď len hráči. Chýbali ovládače pre hardvér aj keď Microsoft sľuboval takmer úplnú kompatibilitu. Vista bola drahá z dnešného pohľadu cena 400 dolárov za operačný systém pôsobí až desivo a 240 za verziu na doma tiež nič moc. Používatelia boli zmätení aj z User Account Control (UAC) – systém zrazu bežal pod neprivilegovaným používateľom a často otravoval s dotazom na povýšenie práv na Administrátora. A keďže to bolo často, tak ľudia už ani nečítali o čo ide a schvaľovali všetko.

Problémy fixovali opravné balíčký, Vista sa dočkala dvoch a posledný je z roku 2009, keď na trh už nastupoval Windows 7 a ten sa medzi používateľmi tešil zase pomerne veľkej obľube.

Veľa vývojárov ukončilo svoju podporu pre Windows Vista spolu s Windows XP čo vzhľadom k podieľu na trhu nie je prekvapivé, narozdiel od informácie, že rozšírená podpora pre Vista končí presne dnes – 11. apríla 2017. Hasta la vista, baby.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Weekly #32 - Mozilla, Tumblr, CVE-2018-1002105, G+, Windows SSH

Technológie Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery Super Micro: Audit neprokázal, že by naše čipy kompr

Ako získať Microsoft Windows 10 zdarma a legálne

Či chcem alebo nie zopár krát do roka sa objaví nutnosť použiť desktopový operačný systém od Microsoftu. Na ten posledný som písal celkom obsiahlu rec

Blogovacia platforma Ghost má desktopovú aplikáciu

Po niekoľkých týždňoch beta testovania uzrela svetlo svet desktopová aplikácia pre správu obsahu na blogovacej platforme Ghost. Tú je možné používať a

Publikované 11.04.2017

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist