Ak si chcete odskúšať, aké je to byť nechcený, opovrhovaný a ba priam nenávidený skúste sa vžiť do role operačného systému Windows Vista. Windows XP pomohli prejsť Microsoftu do novej éry a bez pochýb sa stali legendou, potrebovali na to pár service packov, ale podarilo sa im to ako na domácich a firemných desktopoch, tak aj v systémoch ako bankomaty. Podčiarkuje to aj fakt, že 3 roky po definitívnom ukončení podpory má XPéčko stále 5,47% podieľu na globálnom trhu.

Keď Microsoft začal spomínať niečo s kódovým označením Longhorn tak marketingovo to znelo ako operačný systém pre nové tisícročie. To už nejakú dobu bolo, Microsoft mal dokonca OS s názvom Millenium ale stále s chorobami rodiny 9x. Veď posúďte sami: nové GUI prostredie Aero, IE 7, antispyware v podobe Windows Defender, Windows Mail ako náhrada za Outlook Express s jeho bugom pri 4GB maildire, Windows Shell, Windows Search s funkciou vyhľadávania už pri písaní, boostovanie výkonu cez USB kľúče a pod.

Systém Windows Vista bol uvedený na trh začiatkom roku 2007 a zákazníci boli sklamaní. Aero bolo náročné na grafikú kartu a veľa užívateľov ho vypínalo. Grafické rozhranie a celkový zážitok sa tak stal prémiovou funkciou, ktorú si užili snáď len hráči. Chýbali ovládače pre hardvér aj keď Microsoft sľuboval takmer úplnú kompatibilitu. Vista bola drahá z dnešného pohľadu cena 400 dolárov za operačný systém pôsobí až desivo a 240 za verziu na doma tiež nič moc. Používatelia boli zmätení aj z User Account Control (UAC) – systém zrazu bežal pod neprivilegovaným používateľom a často otravoval s dotazom na povýšenie práv na Administrátora. A keďže to bolo často, tak ľudia už ani nečítali o čo ide a schvaľovali všetko.

Problémy fixovali opravné balíčký, Vista sa dočkala dvoch a posledný je z roku 2009, keď na trh už nastupoval Windows 7 a ten sa medzi používateľmi tešil zase pomerne veľkej obľube.

Veľa vývojárov ukončilo svoju podporu pre Windows Vista spolu s Windows XP čo vzhľadom k podieľu na trhu nie je prekvapivé, narozdiel od informácie, že rozšírená podpora pre Vista končí presne dnes – 11. apríla 2017. Hasta la vista, baby.