Ubuntu sa u mňa celkom udomácnilo, čomu som až že dosť prekvapený. Používam ho dennodenne na notebooku. Kedže s niektorými vecami dosť experimentujem a mám hardvérové prostriedky na to aby som ďalší operačný systém mohol virtualizovať využívam aj túto možnosť. Samozrejme teda chcem mať taký istý systém aj ako virtuálny stroj. Tie isté balíčky, a konfigurácia. Sťahovať všetko ešte raz mi prišlo zbytočné. Hľadal som nejaký spôsob ako spraviť imidž stávajúceho systému a preniesť ho do virtuálneho stroja. Samozrejme sofistikované riešenie presne na moju mieru som nenašiel, no našiel som spôsob ako si spraviť ISO zo všetkými balíčkami. Slúži na to nástroj APTonCD  ktorý pohodlne nainštalujete z repozitára klasickým spôsobom.

Pri spustení si vyberiete či chcete balíčky obnovovať alebo zálohovať. Zo zoznamu vyberiete buď všetky alebo len tie o ktoré máte záujem, zvolíte typ média. Imidž sa dokáže rozkrájať na niekoľko CD alebo aj DVD, následne sa uloží na disk. Ja mám asi 400 balíčkov o veľkosti 900 MB a vytvorenie ISO súboru trvalo ani nie tri minúty.


Ako som spomínal APTonCD dokáže robiť len zálohu balíčkov, nie ich konfigurácie - jej prenos je už na vás. Toto bolo jedno konkrétne riešenie prečo som sa APTonCD rozhodol použiť. Samozrejme vy môžete mať úplne iné. Napríklad chcete mať jednoduchú zálohu, alebo potrebujete na viac systémov nainštalovať totožný systém.