Zdá sa, že medzi spoločnosti, ktoré majú množstvo projektov ale len jeden úspešný sa zaradí aj Mozilla. So správou, že končí s vývojom svojho operačného systému a aj predajom samotných zariadení prišiel pred pár dňami server Techcrunch. A strohé vyjadrenie dala aj samotná Mozilla.

Projekt začal s názvom Boot to Gecko (B2G) a prvá verzia bola uvoľnená začiatkom roku 2013. V podstate malo ísť o operačný systém pre mobilné telefóny, tablety či TV ktorý na Linuxovom jadre naštartoval samotný browser. Spomínal som tu aj prvé zariadenia pre developerov.

Pri rozmachu HTML5 a JavaScriptu to znelo ako super alternatíva, najmä aj samotná Mozilla má značné meno v oblasti webu. Naviac malo ísť o nenáročný systém, takže aj pre hardvérovo slabšie zariadenia – systém pre ne bol buď oficiálne alebo neoficiálne dostupný. Posledná stable verzia bola vydaná tento rok koncom apríla, no a dlho očakávaná 2.5.0 dostupná ako preview sa do produkcie už nedostane. Komponenty z Firefox OS by ale mali poslúžiť pre ďalšie projekty.

Mozilla celý projekt s Firefox OS berie ako „experiment“ a myslím, že medzi experimentátorov patrili aj jeho používatelia, ktorí možno hľadali alternatívu k vlne zariadení s iOS a Androidom. Pretlačiť sa na tomto trhu má problém aj Microsoft.

Osobne som tomuto systému nedával nikdy šancu na nejaký komerčný, úplne rovnako vnímam aj Ubuntu Touch. Myslím, že BFU očakávajú celý ten ekosystém, ktorý majú na seba OS od Apple a Google naviazaný a ktorý Microsoft tiež stihol vytvoriť.