Pravidelnému čitateľovi asi neuniklo, že hudba je moja srdcová záležitosť – či už počúvanie, ale aj hranie. Dj-ingu som sa ale posledný rok nevenoval, nakoľko bytové podmienky nedovoľovali rozbaliť audio techniku. Predsa len mi to chýbalo, tak som začal uvažovať nad kontrolerom.

Ten je skladný, prenositeľný a na naozaj príležitostné hranie stačí. Voľba padla na nemeckého výrobcu Reloop a ich kontroler Mixage IE (interface edition) zo série Digital Jockey. Samozrejme výberu predchádzal dlhodobý výber, prechádzanie recenzii a pozeranie videí. Nakoniec rozhodol pomer cena/výkon a požiadavka na strednú triedu.

Ak by som mal Reloop Mixage IE v skratke predstaviť tak ide o kompaktný Traktor (Native Instruments) DJ-Controller s vlastnou integrovanou zvukovou kartou (16 bit/48 kHz) vhodný pre začiatočníkov ale aj pokročilejších, ktorí si chcú mixovať hudbu podľa seba.

Aj keď na fotografiách ide o malé zariadenie, tak rozmery 370 x 44 x 258 mm a hmotnosť takmer dva kilogramy hovoria o niečom inom. Balenie obsahuje samotný kontrolér, USB kábel, CD s aplikáciami a tlačený manuál na základné nastavenie.

Začal by som inštaláciou – stačí nainštalovať ASIO ovládač a pripojiť USB kábel cez ktorý je kontrolér aj napájaný, pripojiť slúchadlá (¼" konektor) a reproduktory (stereo RCA), prípadne mikrofón a môžete začať hrať. Tu záleží na vás či máte nejakú aplikáciu, alebo využijete pribalenú - Native Instruments Traktor LE 2. Ja som využil druhú možnosť. Inštalácia bola triviálna, Traktor je nutné online aktivovať – potom máte k dispozícii aktualizácie. Aby Traktor vedel s Reloop Mixage IE správne komunikovať, resp. aby boli funkčné všetky hardvérové ovládacie prvky tak ich treba namapovať – profil je už pripravený na dodávanom CD, stačí postupovať podľa návodu.

Reloop ako operačný systém odporúča Windows XP (SP3) či 7 (32 bit/64 bit), alebo Mac OS X 10.5/10.6 – oba systémy s 1GB operačnej pamäte. Ja ho prevádzkujem na staršom notebooku s XP a SP2, dokonca s AMD procesorom, ktorý Reloop neodporúča bez problémov. Skúšal som aj linux a aplikáciu Mixx – ničo fungovalo, no nemal som energiu kontrolér namapovať. Aj keď je Native Instruments Traktor len v edícii LE tak je plne použiteľný – v podstate mi chýba len možnosť nahrávať výstup – to rieši edícia Pro. Ja som to vyriešil inštaláciou Audacity a prepojením výstupu kontroléra so vstupom line-in na notebooku.

Priznám sa, že som bol troška skepticky voči reakciám (rýchlosti) tohto zariadenia, no praktické používanie ma presvedčilo, že je všetko ako sa patrí. Ovládacie prvky sú rozmiestnené intuitívne a po pár minútach sa dá Mixage ovládať aj bez pozerania naň.

Hardvérové ovládacie prvky by sa dali rozdeliť do niekoľkých skupín. Stredu zariadenia dominuje dvojkanálový mixpult so šabľami a crossfaderom, ovládaním výšok-stredov-basov. Vrchná časť je zase na slučky, efekty a pitchfader. Úplne na vrchu je výber z playlistu a load do pravého alebo ľavého deck-u. Zariadeniu určite dominujú dva dotykové jogy (jog wheels) na scratching, či pohyb v skladbe. Tie reagujú ako na dotyk z ich boku alebo vrchu ako pri vinyle. No a na spodnej časti je play, cue, cup a sync (automatické dorovnie BPM).

Spolu obsahuje Reloop Mixage IE až 54 ovládacích prvkov a keďže ide o MIDI tak ich môžete používať aj v iných aplikáciach. Dokonca je možné pripojiť až dva Mixage IE – budete ale potrebovať Pro edíciu Native Instruments Traktor.

Digital dj-ingu som sa dosť dlho vyhýbal, z vinylov sa mi veľmi dobre hrávalo, ale priestorovo ide o náročnejšie riešenie. Najmä ak sa hraniu nevenujem profesionálne bola voľba Reloop Mixage IE to správnou a prechod bezbolestný.

Kontroler som kupoval v online obchode electronic star, ktorý okrem DJ techniky ponúka aj reproduktory, svetelnú techniku a podobne – určite si ponuku preklikajte, ak vás takéto veci zaujímajú.