Už je to určite otrepané klišé, ale rok s rokom sa zišiel a ja už tradične (tak ako minulý rok) rekapitulujem veci čo ma počas neho najviac dostali. Singlovky, ale aj celé albumy. Prevážne tohtoročné, ale aj staršieho dáta. Takže nech sa páči, tu to je v plnej paráde.

15 - Adele – Hello

Adele sa po 4 rokoch vrátila so štúdiovým albumom, ktorý som tu už načrtol, ale z iného než hudobného pohľadu. Verím tomu, že mi Hello bude liezť z odstupom času na nervy, ale tak isto aj, že si miesto v tomto rebríčku zaslúži.

14 - M83 ft. HAIM – Holes in the Sky

Po poslednom albume Hurry Up, We're Dreaming z pred štyroch rokov, ktorý u mňa mimoriadne dobre vypálil čakám na ďalší na ktorom sa údajne pracuje. Zatiaľ tu je ale táto vecička k The Divergent Series: Insurgent s indie popovými sestrami Este, Danielle a Alana Haim.

13 - VON SPAR – Chain of Command

Než sa objavili na tohtoročnom Electronic Beats v Prahe tak som i nich nemal ani páru. Zatiaľ z albumu znejú oveľa lepšie ako naživo.

12 - The Young Professionals – Video Games (Lana Del Rey Cover)

Izraelsky electro pop som tu asi ešte nespomínal. Chalanom cover verzie známejších vecí idú, s pôvodnou tvorbou to pokulháva, ale aj tak stoja za pozornosť.

11 - Gabrielle Aplin – The Power of Love

Do povedomia sa dostala vďaka svojmu YouTube kanálu, konkrétne jej cover verziami. The Power of Love od Frankie Goes to Hollywood v jej podaní zaznela vo Vianočnej reklame obchodného domu John Lewis pre rok 2012.

10 - Porter Robinson – Lionhearted ft. Urban Cone

Porter Weston Robinson má na svojom konte zatiaľ len jeden album, ale ten je parádny. Naviac produkuje od svojich 12 rokov a myslím, že o ňom ešte budeme počuť.

9 - Imagine Dragons – Amsterdam

Toto je už takmer klasika, no myslím, že čestné miesto si zaslúžia. Naviac je to pozvánka na ich inak už vypredané januárové koncerty ako v Prahe tak aj Bratislave.

8 - Tame Impala – Let It Happen

V lete priniesla austrálska formácia okolo Kevina Parkera v poradí svoj tretí štúdiový album s názvom Currents. A získala si ním nie len hudobných kritikov po celom svete, ale aj mňa.

7 - I'm from Barcelona – Violins

Švédske zoskupenie s viac ako 30 členmi tento rok určite potešilo albumom Growing Up Is For Trees. Mimochodom budúci rok budú mať koncert vo Viedni.

6 - FKA twigs – Two Weeks

Tahliah Debrett Barnett vydala svoj minuloročný album LP1 pod vydavateľstvom Young Turks, čiže domovský label The xx či Jamie xx. A zaslúžene. Dal som si jej kúsok na Sónar-e.

5 - Hudson Mohawke – Scud Books

Pri tomto škótovi sa mi vybaví nadčasovosť a uznanie za festival Wilsonic, ktorý Bratislavu dával na hudobnú mapu sveta. Ross Birchard si na tento rok pre nás pripravil svoju druhú štúdiovku Lantern. Opäť parádička na Sónar-e.

4 - The Chemical Brothers – Go

Chemici sú späť a v plnej paráde. Na Sónar-e to bolo pre mňa úplne najlepšie tohtoročné vystúpenie.

3 - Aquilo – You There

Dosť dobré indie duo oceňované aj kritikou, ktoré ma na konto zopár EP. You There som si zamiloval na prvé počúvnutie.

2 - Major Lazer & DJ Snake – Lean On (feat. MØ)

Priznám sa, že album Peace Is the Mission ma tak nedostal ako predchádzajúci Free the Universe, ale Lean On s MØ sa nedalo vyhnúť. Bohužiaľ na Grape sme si ju veľmi neužili. Každopádne Major Lazer je v kurze, v budúce leto je naplánovaný opäť ďalší album. Nechám sa prekvapiť. Btw klip to doťahuje na jednu miliardu zhliadnutí.

1 - Jamie xx – Loud Places (ft Romy)

O tohtoročnom víťazovi bolo asi hneď jasné. Sólovy album In Colour je skvelý a z polovice by som dokázal tento rebríček vyskladať vecami z neho. A zaletieť si na jeho set do Barcelony na Sónar bol tiež skvelý nápad. Tajne dúfam, že sa objaví na budúcoročnom lineup-e niektorého z domácich festivalov, alebo aspoň v okolí.