Ak by som mal zvoliť synonymum pre pre výraz „komfortná zóna“ tak by to asi bolo slovo istota. Radi a často volíme pocit bezpečia a známych vecí pred tými novými a neznámymi. Nikomu to tak môže vyhovovať, dokonca by sa dalo tvrdiť, že to je nejaké poznávacie znamenie starších ľudí, možno až priemeru či väčšiny. Ľudia chcú istoty. Na druhú stranu verím, že každý máme svoje sny. Moja otázka ale znie či je človek schopný ich realizovať zo svojej komfortnej zóny. Dovolím si tvrdiť, že nie. No pomerne veľa ľudí sa o to nikdy nepokúsi, na druhú stranu poznám aj takých jedincov, pre ktorých je opúšťanie ich komfortnej zóny práve ich komfortnou zónou.
A po viacerých rozhovoroch s nimi viem, že je to len vec cviku a praxe. Priznám sa, že mám s tým stále veľké problémy. Najmä kvôli mojej povahe introverta. No tu je niekoľko spôsobov ktoré mi pomáhajú.
1. Cestovanie
Svet začína za poslednou ulicou ktorú v tvojom meste poznáš. Cestuj. Nemusí to byť nevyhnutne nejaká exotika, aj tu je krásne. Sám mam v spoznávaní Slovenska rezervy, no pracujem na tom. Zahraničie je tiež super – prinúti ťa používať cudzí jazyk, adaptovať sa v novom prostredí. Mne veľmi pomáha vedieť nové veci inak, nachádzať riešenia. No najviac toho ponúkajú ľudia takže...
2. Spoznávaj nových ľudí
Nehovorím, že treba si hľadať nových najlepších priateľov. Skôr si rozširovať svoje portfólio kontaktov. Práve tie otvárajú nové dvere. Najmä v krajine kde každý každého pozná. Stačí sa prihovoriť, prípadne vyhľadať skupinu ľudí ktorá rieši rovnaké veci ako ty. To neplatí len pre programatorov, ale aj rečníkov, footografov, ľudí čo radi varia alebo sa chcú rozprávať v cudzom jazyku.
3. Uč sa nové veci
Z vlastnej skúsenosti viem, že tak ak by som toľko času venoval frflaniu, že niečo neviem tak by som sa to naučil alebo si to spravil aj sám. Jasné, že človek nemôže byť vo všetkom ihneď majster. Minimále ale aspoň získa prehľad a to pomôže napríklad preskočiť niektoré úvodné problémy alebo rozhodovania a môže sa zamerať na jadro veci. Samotné opustenie komfortnej zóny spôsobuje učenie niečoho nového.
4. Stanov si cieľ
Rozprávať donekonečna o svojich plánoch môže byť fajn, no bude to stále len rozprávaním. Sen sa začne plniť na skutočnosť až keď si povieš ako ho chceš dosiahnuť a začneš na tom aj makať. Lenivosť neospravedlňuje – v dobe kedy každý si môže na seba aplikovať naozaj toľko metód pre motiváciu a organizovanie času sa to dá.
Človek zlyháva, strach je mocný nepriateľ. No strach si vytvárame sami. A ten kto ho vytvoril má aj moc ho prekonať. Kto neskúsi nezažije. Nemusia to byť veľkolepé veci – stačí si ráno v MHD sadnúť na iné miesto ako obvykle, z obedového menu vybrať niečo iné ako ste mali v pláne. Večer zájsť s priateľmi do iného podniku, alebo vôbec niekam s nimi zájsť. Možno nie všetko z toho sa podarí, ale verte že to nebude deň ako stovky ďalších ale budete si ho pamätať.