Vlog


Sleduj ma


Twitter


4 slovenské blogerské „skupinky“

Nejaké 3 roky dozadu som s otvorenou pusou sledoval a hltal snáď každého blogera a celú komunitu. Nestratiť prehľad na slovenskej scéne nebolo ťažké, samozrejme čítal som hlavne české blogy, ktoré mali veľký náskok a tu už ako odborné tak aj tie „sociálne“ denníčky. Odvtedy sa situácia zmenila a ja som si zvykol ľudí škatuľkovať do štyroch skupiniek, viem že sa to nemá ale nemôžem si pomôcť. Takže krátke zhrnutie.

Na vlastnom piesočku

Ide o blogerov, ktorý neváhali investovať do domény a web priestoru – nasadili nejaký CMS a píšu. Poväčšinou pravidelne a dlhšiu dobu – predovšetkým ide o odborne orientované spoty. Tieto blogy majú u mňa najväčšiu váhu, viem kde hľadať potrebné informácie ak sa mi niečo zapáčilo. Každý bloger má svoje „výsostné“ postavenie v čítačke (možno časom zverejním nejaký zoznam).

SMEtisko

Prvý komerčne úspešný. Samotné blogy.sme.sk sú u mňa zaujímavým fenoménom, nesledujem pravidelne ani jedného tunajšieho blogera – samozrejme, ak ma niekto upozorní na článok tak ho prečítam. Bohužiaľ je to pre mňa veľmi neprehľadná a uzavretá komunita, veľa nič nehovoriaceho – ale ako na ozajstnom SMEtisku aj tu si človek nájde po vytrietední a prebraní nájsť dosť kvalitného čítania. Pozitívom je, že do ktorej sa môže zapojiť skutočne každý. A každý si môže užiť svojich päť minút slávy.

Mediálni blogeri

Táto skupinka blogerov sa objavila po komerčnom nasadení fenoménu blogovania na weboch (najčastejšie) tlačených médii – príkladom za všetko je blogy.etrend.sk či blog.hnonline.sk. Poväčšinou ide o celkom vecné a odborné témy, ktorým sa dá prisúdiť určitá váha. Tak isto pravidelne konkrétne nesledujem nikoho, ale nakoľko ide o úzky počet „pisateľov“ dá sa sledovať dané médium ako celok.

Inde blogujúci

Sem tam sa objaví nejaký bloger píšuci napríklad na bloger.com, či domáce bloguje.sk a podobné služby. Ak sa mi zapáči niekoľko spotov väčšinou ho hodím do čítačky, lebo ani sám určite neviem ako som sa k nemu preklikal. Ale sú aj taký a sú úspešný. Samozrejme nie každý blog sa dá zaškatuľkovať, o to mi ani nejde. Tak isto sa nedá povedať že písať na svojom je nevýhodnejšie ako písať na napríklad na blog.sme.sk. Každá kategória ma svoje pre aj proti, v každej si dokážem nájsť to svoje. Išlo mi skôr o pokus o ucelený pohľad na slovenských blogerov.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Zomrel Braňo Rác – bloger a legenda slovenského internetu

Človek môže napísať tisíce článkov, no niektoré veci sa aj tak píšu veľmi ťažko. Tento raz bol poslom zlých správ eMDi, ktorý mi poslal nostalgické vi

10 najčítanejších článkov za rok 2020 na blogu alian.info

Koniec roka 2020 klope na dvere a aj preto by som rád pripomenul články, ktoré vás na blogu alian.info bavili najviac. Tak poďme sa na ne rovno pozrie

Prečo začať blogovať v roku 2021? | VLOG #89

Myslíte si, že blogy sú mŕtve? Dá sa povedať, že na Slovensku áno. Nepoznám žiadnu technologickú alebo marketingovú autoritu, ktorú by som pravidelne

Publikované 14.06.2007

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist