Nejaké 3 roky dozadu som s otvorenou pusou sledoval a hltal snáď každého blogera a celú komunitu. Nestratiť prehľad na slovenskej scéne nebolo ťažké, samozrejme čítal som hlavne české blogy, ktoré mali veľký náskok a tu už ako odborné tak aj tie „sociálne“ denníčky. Odvtedy sa situácia zmenila a ja som si zvykol ľudí škatuľkovať do štyroch skupiniek, viem že sa to nemá ale nemôžem si pomôcť. Takže krátke zhrnutie.

Na vlastnom piesočku

Ide o blogerov, ktorý neváhali investovať do domény a web priestoru – nasadili nejaký CMS a píšu. Poväčšinou pravidelne a dlhšiu dobu – predovšetkým ide o odborne orientované spoty. Tieto blogy majú u mňa najväčšiu váhu, viem kde hľadať potrebné informácie ak sa mi niečo zapáčilo. Každý bloger má svoje „výsostné“ postavenie v čítačke (možno časom zverejním nejaký zoznam).

SMEtisko

Prvý komerčne úspešný. Samotné blogy.sme.sk sú u mňa zaujímavým fenoménom, nesledujem pravidelne ani jedného tunajšieho blogera – samozrejme, ak ma niekto upozorní na článok tak ho prečítam. Bohužiaľ je to pre mňa veľmi neprehľadná a uzavretá komunita, veľa nič nehovoriaceho – ale ako na ozajstnom SMEtisku aj tu si človek nájde po vytrietední a prebraní nájsť dosť kvalitného čítania. Pozitívom je, že do ktorej sa môže zapojiť skutočne každý. A každý si môže užiť svojich päť minút slávy.

Mediálni blogeri

Táto skupinka blogerov sa objavila po komerčnom nasadení fenoménu blogovania na weboch (najčastejšie) tlačených médii – príkladom za všetko je blogy.etrend.sk či blog.hnonline.sk. Poväčšinou ide o celkom vecné a odborné témy, ktorým sa dá prisúdiť určitá váha. Tak isto pravidelne konkrétne nesledujem nikoho, ale nakoľko ide o úzky počet „pisateľov“ dá sa sledovať dané médium ako celok.

Inde blogujúci

Sem tam sa objaví nejaký bloger píšuci napríklad na bloger.com, či domáce bloguje.sk a podobné služby. Ak sa mi zapáči niekoľko spotov väčšinou ho hodím do čítačky, lebo ani sám určite neviem ako som sa k nemu preklikal. Ale sú aj taký a sú úspešný. Samozrejme nie každý blog sa dá zaškatuľkovať, o to mi ani nejde. Tak isto sa nedá povedať že písať na svojom je nevýhodnejšie ako písať na napríklad na blog.sme.sk. Každá kategória ma svoje pre aj proti, v každej si dokážem nájsť to svoje. Išlo mi skôr o pokus o ucelený pohľad na slovenských blogerov.