Vlog


Sleduj ma


Twitter


4 slovenské blogerské „skupinky“

Nejaké 3 roky dozadu som s otvorenou pusou sledoval a hltal snáď každého blogera a celú komunitu. Nestratiť prehľad na slovenskej scéne nebolo ťažké, samozrejme čítal som hlavne české blogy, ktoré mali veľký náskok a tu už ako odborné tak aj tie „sociálne“ denníčky. Odvtedy sa situácia zmenila a ja som si zvykol ľudí škatuľkovať do štyroch skupiniek, viem že sa to nemá ale nemôžem si pomôcť. Takže krátke zhrnutie.

Na vlastnom piesočku

Ide o blogerov, ktorý neváhali investovať do domény a web priestoru – nasadili nejaký CMS a píšu. Poväčšinou pravidelne a dlhšiu dobu – predovšetkým ide o odborne orientované spoty. Tieto blogy majú u mňa najväčšiu váhu, viem kde hľadať potrebné informácie ak sa mi niečo zapáčilo. Každý bloger má svoje „výsostné“ postavenie v čítačke (možno časom zverejním nejaký zoznam).

SMEtisko

Prvý komerčne úspešný. Samotné blogy.sme.sk sú u mňa zaujímavým fenoménom, nesledujem pravidelne ani jedného tunajšieho blogera – samozrejme, ak ma niekto upozorní na článok tak ho prečítam. Bohužiaľ je to pre mňa veľmi neprehľadná a uzavretá komunita, veľa nič nehovoriaceho – ale ako na ozajstnom SMEtisku aj tu si človek nájde po vytrietední a prebraní nájsť dosť kvalitného čítania. Pozitívom je, že do ktorej sa môže zapojiť skutočne každý. A každý si môže užiť svojich päť minút slávy.

Mediálni blogeri

Táto skupinka blogerov sa objavila po komerčnom nasadení fenoménu blogovania na weboch (najčastejšie) tlačených médii – príkladom za všetko je blogy.etrend.sk či blog.hnonline.sk. Poväčšinou ide o celkom vecné a odborné témy, ktorým sa dá prisúdiť určitá váha. Tak isto pravidelne konkrétne nesledujem nikoho, ale nakoľko ide o úzky počet „pisateľov“ dá sa sledovať dané médium ako celok.

Inde blogujúci

Sem tam sa objaví nejaký bloger píšuci napríklad na bloger.com, či domáce bloguje.sk a podobné služby. Ak sa mi zapáči niekoľko spotov väčšinou ho hodím do čítačky, lebo ani sám určite neviem ako som sa k nemu preklikal. Ale sú aj taký a sú úspešný. Samozrejme nie každý blog sa dá zaškatuľkovať, o to mi ani nejde. Tak isto sa nedá povedať že písať na svojom je nevýhodnejšie ako písať na napríklad na blog.sme.sk. Každá kategória ma svoje pre aj proti, v každej si dokážem nájsť to svoje. Išlo mi skôr o pokus o ucelený pohľad na slovenských blogerov.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Prvý rok vlogovania, 15 rokov blogovania | VLOG #32

Leto beží v plnom produkčnom nasadení a ja sa hlásim s pravidelným reportom čo sa udialo za posledné týždne. Tento raz chýbajú tipy na knihy a hudbu,

15 vecí, ktoré mi dalo 15 rokov blogovania

15 rokov je vek v ktorom vás v reálnom svete ešte stále neberú vážne. V tom internetovom ste dinosaurus. A ak dožijeme ďalších 15 rokov, tak sa budeme

10 najčítanejších článkov za rok 2017 na blogu alian.info

Asi viete, že takéto rebríčky nezvyknem robiť. Ale chcel som sa troška ohliadnuť za tým čo tu tento rok vzniklo. Takže metrika podla návštevnosti mi p

Publikované 14.06.2007

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist