Z odstupom času mám pocit, že som predbehol dobu o pol roka, pritom si stačilo počkať na Explorer Feed od Facebooku aby bol poriadok na internete. Ale pekne po porade. Bol začiatok mája tohto roku a vnútorne som sa cítil celkom nevyrovnaný.

Cestou do práce, ale aj z nej sa na mňa valilo z mobilu spravodajské bahno. Snažím sa byť spoločensky uvedomelým občanom a vedieť o všetkom čo sa okolo mňa deje, mať názor a postoj. Alebo príležitostne ako zástanca kritického myslenia občas povedať neviem a nechať sa poučiť, aby som zhrozený mohol povedať no neviem.

Práve vstávanie a zaspávanie s tým čo všetko negatívne sa okolo deje začalo celkom výrazne nabúravať môj spokojný a šťastný život. Samozrejme dialo sa to vždy, ale teraz som mal pocit, že potrebujem utiecť niekam ďaleko alebo vypnúť. Zvolil som druhú možnosť.

Vzdať sa úplne Facebooku, najmä ak je aj mojím pracovným nástrojom mi prišlo ako pózerský masochizmus. Ale viem, že to niektorí ľudia spravili. Bohužiaľ veľa z nich čo osobne poznám sa presunuli ku konšpiračným médiám a fake news.

Tým som si spravil somársky mostík k ďalšiemu dôvodu a tým sú práve vyššie spomínané weby. Ešte menšia odbočka. Asi pre troma rokmi pri jednej debate padla myšlienka spraviť plugin do browsera, ktorý by upozorňoval, že ste na niektorom z webov veľkých finančných skupín a aby ste neklikali na reklamu a tým ich podporovali. Samozrejme hneď padli nápady, že by mohol upozorňovať aj na weby fašistov a ľudí zo stredoveku, čo si tu robia úžasné dobrodružstvá s referendami. A tak na symbolický dátum 17. novembra pred dvoma rokmi vznikol Moralizer. Upozorňoval práve na náckov v online priestore, ale nejako nebolo veľa času sa tomu viac venovať.

Nápad sa čiastočne refreshol vďaka kampani Bullshit Detector od WebSupport-u, aj keď nič z pôvodného kódu Moralizera sa nepoužilo. Napriek tomu pár mesiacov vývoja a navštevovanie stovky pofidérnych webov, či všetko funguje ako má a zapracovávanie zmien na mňe zanechalo stopu. Do neba volajúce hlúposti a ľudstvo nemá právo na prežitie. Hlboký nádych.

Ale nie len to, začínali ma iritovať aj články a lacné návody z druhej strany barikád ako sa tomu postaviť, kam prispievať na boj od ľudí čo nemali hlbšie vedomosti o problematike. Tak som potreboval pauzu.

Postavil som sa k tomu ako Lichtenštajnsko, teda neutrálne. Zrušil som všetky lajky na spravodajské weby, blogy, komentáre, osobnosti, spoločenské magazíny, humoristické a satirické weby. Follow na politicky angažovaných priateľov. 90% z nich mi bola názorovo blízka - Facebook bol zmätený a nevedel aký obsah mi má dávať.

Opustil som svoju bublinu aby som si spravil novú

Samozrejme k úplnej izolácii nedošlo. To sa asi nedá, sem tam sa niečo prevalilo cez rádio, reklamu alebo to ľudia vytiahli pri pive. Nechcem teraz povedať, že sladká nevedomosť je super. To určite nie. No polrok bez týchto informácii mi nijako neubral, nakoľko orientácia spoločnosti sa za ten čas nijako nezmení. Ani u nás, ani inde. Dokonca sa dá isť aj k voľbám bez toho aby som denno-denne visal na médiach a rozhodol sa správne.

Pred pol rokom som dal výzvu na pokec o pozitívnych veciach a som veľmi rád, že niekoľko sa ich s pre mňa dovtedy úplne neznámymi ľudmi uskutočnilo. Po pol roku s týmto prístupom nekončím a pokračujem ďalej, viem že je tu kopec ľudí, čo vie s touto problematikou pohnúť a rád ich podporím.