S príchodom (možno konečne úspešnej) sociálne od Google s názvom Google+ som si určite zaspomínal nielen ja na nostalgiu keď Twitter alebo Facebook okupovalo len pár techno pionierov. Ak by mi dnes niekto tvrdil, že slovenský Twitter je len pre IT profesionálov a marketérov tak mu odporučím studenú sprchu. To už rok-dva neplatí.
Včera som si prechádzal followerov @kuultur čo je taký môj projektík a z vyše 750+ by som drvivú väčšinu zaradil medzi bežných „netechnických smrteľníkov“. Jasné, že nie každého táto služba láka. Paradoxom je, že Twitter mi z pohľadu fungovania a užitočnosti príde oveľa zaujímavejší ako Facebook. Ale o tom sa netreba baviť – služba ako je Facebook na ktorej je aj moja matka jednoznačne medzi mainstream patrí.
Ale späť k tím pionierom nových sociálnych sieti. Všimol som si, že ide o úzku skupinu ľudí, teda aspoň v mojom prípade. Po nich, ak je služba úspešná nasleduje tá masa. Prirodzený a neraz popisovaný jav. Takto sa zo siete profesionálov v danej oblasti stane opäť mainstreamový kanál. Áno, tu môžete oponovať že na takýchto sieťach máte len toho koho chcete a ak si to nevie niekto „ukočírovať“ tak je to jeho problém.
Ja by som tu chcel ale vypichnúť jednu sociálnu sieť, ktorá si u mňa drží značnú dávku profesionality v kontaktoch. A to zrovna nepatrím medzi jej vzorného užívateľa. Áno ide o LinkedIn. Sieť ktorá má 100 miliónov užívateľov no u nás mám pocit, že sa vôbec nevyužíva a málo sa o nej hovorí. Pritom až dve tretiny jej užívateľov sa na ňu pripájajú viac krát za týždeň. Samozrejme väčšinou sa využíva na hľadanie zamestnania no napríklad vyšší management je na nej aj inak aktívny – statusy, diskusie atď.
Napriek tomu, že ako som spomínal – môj profil nepatrí zrovna medzi ukážkové – tak ma práve vďaka nemu oslovilo niekoľko zaujímavých ľudí. Nielen ohľadne ponuky práce, ale aj konferencii a podobne. Ak holdujete anglickému jazyku a vaše kontakty siahajú ďalej ako za hranice krajiny v srdci Európy tak sa oplatí tu byť aktívny.