Presne takto pred týždňom sa cez víkend (3.-4. 11.) konala konferencia LinuxAlt 2007. Ako som spomínal v staršom spote, bol som odhodlaný sa jej zúčastniť – a tak sa jeden deň aj stalo. Na LinuxAlt sme sa vybrali v sobotu, vstavať pred štvrtou hodinou mi napriek tomu príliš nesedelo. O to viac som sa tešil, že si otestujem Slovenskú strelu (Pendolino). Nakoniec som zistil, že táto vlaková súprava bola jeden veľký omyl a sklamanie. Nepohodlné sedadlá, pevne fixovane, nedalo sa tam poriadne vystriet a to už ani nehovorím o brutálne hlučnom kúrení. Našťastie za chvíľku sme vystupovali v Brne, menšia ranná prechádzka po meste, potom smer Fakulta informačních technologií.

Po menšom blúdení sme miesto konania osvetovej a vzdelávacej prednáškovej akcie našli. V prvom rade ma zaujala moderná a nová budova školy, chodil som na 3 fakulty a všetky na mňa dýchali oldschoolovym komunizmom. Táto však výborne prepájala staré budovy s novými ale aj interiér s exteriérom. Akcia začínala po krátkom úvode o deviatej hodine, prednášky prebiehali paralelne v dvoch miestnostiach. Ako prvú sme vybrali Protokol SNMP a jeho využití, od ktorej som očakával niečo bližšie, praktické – bohužiaľ sa to nieslo vo veľmi jednoduchej teoretickej rovine. Nasledovala prednáška LVM2 – Logical Volume Management pod Linuxem, ktorá sa niesla v zaujímavejšom duchu a môžem povedať, že to bolo asi to najzaujímavejšie čo som za celý deň videl a počul. Ďalšou témou Fedora 7 a Fedora 8, ktorá sa niesla v dvoch rovinách – čo je nové v tejto distribúcii, ktorá mala nejakých 5 dní pred svojím vydaním a v druhej sa hovorilo ako prispievať a tvoriť vlastné balíčky pre projekt Fedora. Nasledovala prestávka na obed a asi najproblémovejšia časť celého dňa – nájsť miesto kam na obed, prešli sme pár okolitých ulíc no trvalo to asi pol hodinu než sme sa niekde usadili. Po obede nasledovala prednáška Linuxové terminály. Posledná ktorej sme sa zúčastnili bola SELinux na ktorú som sa mimoriadne tešil, no prednášajúci na viac pôsobil ako veľmi dobrý uspávač hadov. Možno druhé paralelne bežiace prednášky boli na lepšej úrovni, no ja som očakával predsa len troška viac. Buď som už vážne taký dobrý alebo to bolo príliš lightové.

V každom prípade to nepovažujem za stratený čas, aspoň som si o niečo rozšíril obzory a vidím ako podobné akcie fungujú inde. Myslím, že po organizačnej stránke nieje čo vyčítať – dobré priestory, pre záujemcov distribúcie na DVD a časopis LinuxExpres zdarma. Tak isto zaujímavé zľavy na literatúru, domov som si za pár korún odniesol knihu FreeBSD od Jima Mocka, predsa len v tomto systéme mam veľké medzery. V každom prípade fandím takejto osvetovej akcii a som zvedavý na program ďalšieho ročníka.