Asi na žiaden nový relase operačného systému som sa netešil tak ako na vydanie distribúcie Fedora 8. Je všeobecne známe, že za ňou stojí RedHat a dá sa povedať, že ide o akýsi testovací projekt pre komerčný systém RedHat Enterprise. Ak by som mal siahnuť hlbšie do minulosti, tak RedHat 6.1 bolo prvé distro s ktorým som sa troška serióznejšie stretol, verzia 7.1 ma pohltila úplne a mal som ju na nasadenú na desktope ako jediný systém k mojej úplnej spokojnosti, neskôr som migroval na Fedora Core 1 až 3. Takže som jej bol celkom dlho verný, potom som sa odklonil k Mandrive a sem tam si z experimentálnych dôvodov odskúšal aj niečo iné. Chcem len povedať, že z distribúciami za ktorými stál RedHat som mal celkom dosť skúseností, či už komunitnými alebo Enterprise verziami. Po dlhšej dobe sa vrátil až k Fedora 7 a s nadšením očakával príchod verzie 8. Zmien malo byť niekoľko, no nakoniec sa nič zásadné neudialo. Nevadí, ani to ma neodrádzalo.

Po vydaní verzie 8 som sa snažil updatovať z predchádzajúceho relase, neúspešne – neodradilo ma to tak som išiel do čistej inštalácie. Pokiaľ som neponechal defaultné balíčky a nastavenia tak inštalátor štrajkoval, chybové okienko s namountovanou nejakou partíciou sa mi ani násilným spôsobom nepodarilo odstrániť. OK, tak že doinštalujem všetko dôležité neskôr. Ale ani tu som neuspel, jednoducho závislosti ma nepustili. Začínal som byt dosť znechutený. Nehovorím o zlom indikovaní stavu batérie (inštaloval som F8 na notebook), namiesto prebudenia som musel reštartovať atď. Vrhol som sa teda do kompilácie kernelu šitého na mieru môjmu notebooku, ani tu som bohužiaľ neuspel. Po dvoch dňoch som svoj boj vzdal. Samozrejme nemôžem povedať, že Fedora 8 je úplne zlá, možno bola chyba niekde medzi stoličkou a klávesnicou – v každom prípade som očakával trošku dospelejšie správanie sa. Nakoniec som sa proti svojmu vnútornému presvedčeniu vrhol na Ubuntu, kompilácia obľúbeného Gentoo by ma stála len ďalší čas a Suse je pre mňa príliš bordelársky systém. K môjmu prekvapeniu Ubuntu sa na noťase udomácnilo veľmi dobre a všetko funguje tak ako má (uspavanie/prebúdzanie, detekcia hardware, bluetooth, wifi,..). Nechcem vidieť ten brajgel v balíčkoch, no zatiaľ som po pár dňoch milo prekvapený.

V každom prípade, pri správnej konštalácii hviezd, hardvéru a čo ja viem čoho je Fedora použiteľný systém – viď návod Installation Guide: Fedora 8 Desktop (a.k.a. The Perfect Desktop), ja som však boj prehral.