Firefox je veľmi šikovný a takmer do dokonaľosti vypilovný jednoduchý prehliadač. Ak ho ešte nemáte INHEĎ inštalujte!. Osobne Firefox nepoužívam dlho (5 mesiacov) ale som s ním vic než spokojný. Na notebooku som mal dlho Mozillu. Dnes som preformátoval disk a napevno chcem používať už len Firefox!

Toto je návod ako Firefox nainštalovať na os Windows, ale hlavne ako si ho prispôsobiť k obrazu svojmu pomocou rôznych pluginov a podobných vychytávok. Poznámka: koncom novembra má výsť stabilná verzia, lenže nejako sa mi nechce do vtedy čakať... navyše z čím by som browsoval?

Prvoradé je samozrejme mať inštalačný balíček, ten si možete stiahnuť z českého alebo originálneho (anglického) mirroru. Veľkosť balíčka je niečo cez 4,5 MB takže ani pre tých čo sa pripájajú dialupom to nieje až také tragické... Po stiahnutí spustíme inštaláciu (ja som si vybral českú mutáciu). K inštalácii nebude nič konkrétne písať, veď kto už niečo inštaloval tak zvládne aj tento prehliadač. Dokonca v práci som Firefox nainštaloval bez akýchkoľvek problémov aj keď nemám administrátorské práva. Pri prvvom spustení máme možnosť naimportovať históriu, heslá a obľúbené stránky z iného nainštalovaného prehliadača. Pri prvom spustení sa nás ešte browser spýta či chceme aby bol ako defaultný prehliadač. Ok. A hotovo. Poznámka: ako som už spomenul používam českú mutáciu, tak natavenie budem popisisovať pre túto jazykovú verziu. Ak sa pripájate cez proxy ako ja treba nastaviť proxy server Nástroje > Předvolby > Obecné > Připojení > Nastavení připojení > Ruční konfigurace proxy serveru. Tak a teraz sa možeme veselo pripojiť. Firefox máme nainštalovaný a možeme ho začať používať. Je však veľa rozšírení, ktoré nám nielen browsovanie spríjemnia či uľahčia. Veľmi pekne to popísal vo svojm blogu Radek Hulan. Tu je zoznam vychytávok ktoré pouzívam:

 • Sage (link) - Šikovná čítačka RSS a Atom feedov. Aj keď Firefox priamo obsahuje "čítačku" RSS tá na mna pôsobí dosť neohrabane.
 • ChatZilla (link) - IRC klient. Aj keď príliš IRC neholdujem, sem-tam sa hodí.
 • WeatherFox (link) - Predpoveď počasia priamo vo vašm browseri.
 • wmlbrowser (link) - Prehliadač WML stránok, takže dokáže zobraziť Wap stránky. Doporučujem navštíviť
 • Gmail Notifier (link) - Ak používate Gmail tak toto je užitočná pomôcka práve pre vás pomocou ktorej kontrolujete nové maily v tejto schránke.
 • fireFTP (link) - Minimalistický FTP klient pre Firefox.
 • Google Pagerank Status (link) - Zobrazí Google Pagerank stránky v lište status bar (v pravo dole)
 • Mouse Gestures (link) - Pomocou tohto vylepšenia môžete Firefox ovládať pohybmi myši (dopredu / dozadu / nová tabulka / nové okno atď. ), nápoveda pre pohyby je súčasťou inštalácie.
 • Single Window (link) - Otváranie liniek v nových tabulkách a nie oknách, jednoduché ale genialne. Tú to vychytávku má napr. aj Avant Browser
 • Translate (link) - Zvláda preklad z 12 jazykov, tak sa vám určite rozšíria obzory, samozrejme ja však potrebné ovládať minimálne angličtinu
 • Web Developer (link) - Pridá menu a toolbar pre browsovanie z voliteľnými nastaveniami (zobrazovanie / skrývanie obrázkov, použitie či zamietnutie CSS, taktiež ich kódové zobrazenie a veľa ďalšieho)
 • FlashGot (link) - Kliknutím pravým tlačítkom na link možete zahájiť masívne sťahovanie všetkých položiek (kompatibilné z Download Master , FlashGet , Free Download Manager, GetRight, Internet Download Accelerator, LeechGet, Net Transport, ReGet Jr/Pro/Deluxe)
 • GooglePreview (link) - Zobrazí náhľady stránok pri vyhľadávaní cez Google
 • FoxyTunes (link) - Ovládanie multimediálnych prehrávačov, ak však máte multimediálnu klávesnicu, príliš to nevyužijete, geniálna vec na notebooku. Niektoré z podporovaných prehiadačov: WinAmp, iTunes, foobar2000, Windows Media Player, Musicmatch, Quintessential, J. River, jetAudio, MediaMonkey, Media Player Classic, Sonique, wxMusik, Real Player, XMMS, Noatun, Juk, Amarok, Music Player Daemon, Rhythmbox...
 • Image Zoom (link) - Pridá funkciu zoomovania obrázku.

Už len vďaka týmto pár rozšíreniem získaťe vypracovyný prehliadač, ktorý sa dá ľubovolne ďalej rozširovať. Ak nájdete nejaké lepšie vychytávky nezabudnite ich popísať v komentároch...