Viete koľko trvá naprogramovať modernú a digitálnu banku from scratch? A čo všetko na to vlastne potrebujete? Je crypto len pozlátko, alebo mu banky veria? Koľko je pravdy na tom, že banky majú stále svoje systémy písané v jazykoch ako Cobol či Fortran, ako sa často v rôznych vtipoch spomína? Či je FinTech len buzzword, alebo sa tam dejú užasné veci sa budeme rozprávať s Mariánom Horňákom. Marán pôsobí vo Vacuumlabs ako Head of Delivery. Vyštudoval informatiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Už počas bakalárskeho štúdia nastúpil na pozíciu junior developera v spoločnosti Vacuumlabs. V tom čase bola firma rozbiehajúcim sa startupom a jej súčasťou bolo približne 20 ľudí.

Marián sa počas uplynulých rokov vypracoval zo štartovacej pozície - junior softvérového inžiniera na čiastočnom úväzku až na pozíciu Head of Delivery - a to všetko v rámci jednej firmy. To znamená, že v spoločnosti s takmer 400 ľuďmi je momentálne zodpovedný za udržiavanie kvality developerských výstupov klientskych projektov. Popritom sa venoval aj edukatívnej činnosti. Už od detstva bol účastníkom korešpondenčných seminárov a vzdelávacích aktivít pod hlavičkou o. z. Trojsten, neskôr sa sám stal prednášateľom a organizátorom táborov pre deti, ktoré nadchýna matematika, fyzika a informatika.

V diskusii s Mariánom Horňákom sa dozviete:
00:00 - Úvod a predstavenie
03:20 - Čomu sa Vacuumlabs venuje
06:00 - Čo si môžeme predstaviť pod pojmom FinTech
08:10 - Čo všetko dokážete vytvoriť
14:00 - Z akých komponentov sa skladá architektúra banky
20:00 - Aké technológie sa používajú
27:40 - Či je možné použiť open-source
30:00 - Ako to je s právom a reguláciami
32:50 - Sú nejaké rozdiely medzi reguácialmi v EÚ, Ázii a Štátoch
34:25 - Plánujete svoju vlastnú službu?
38:30 - Ako ide crypto dokopy s bankami
42:00 - Zažil si fail?
43:20 - Ako pandémia zmenila FinTech trh a Vacuumlabs
48:10 - Na čo si najviac hrdý vo Vacuumlabs
53:10 - Ako sa interne vzdelávate
55:55 - Otázky od divákov

WebSupport Tech Talks sú diskusie s expertmi o témach ako cloud, vývoj aplikácií a webov, backend, DevOps, bezpečnosť, vzdelávanie v tímoch a open-source.