Leto je konečne tu. Po dlhšom čase som zašiel cez víkend navštíviť svoju rodinu. Pri večerných debatách mi na českých televíznych staniciach neunikla reklama na Heuréku.cz. Bola asi v každom reklamnom bloku.

Reklama beží v dvoch formátoch v TV a podľa videní na YouTube aj sponzorovaná tam. Prvá má názov Léto v Česku a dobe písania článku mala 1,7 milióna zobrazení. Tá druhá sa volá Využívejte Košík a doťahovala sa na 2,5 milióna zobrazení.

wide

wide

Mňa práve v tej TV zaujali domény (predsa len pracovná „úchylka“), ktoré mali reprezentovať asi e-shopy. Môžem len špekulovať prečo boli práve použité tie čo vybrali, každopádne som rýchlo zistil, že väčšina z nich je voľná na registráciu. Najlákavejšie sú samozrejme tie s najnižšou cenou, ktorá sa používa ako príklad.

Takže som sa „hackol“ do reklamy, tak že som si zaregistroval doménu nejlevnejsi-eshop.cz z reklamy Léto v Česku.

Čo som získal? Asi kampaň s veľmi relatívnym dosahom pre neexistujúci e-shop. Predsa len tie domény sú len taká podprahová informácia. Milión zobrazení na YouTube a asi aj TV. Opäť bullshit, ako keď kupujete reklamu za cenníkové ceny v TV alebo na portáloch. Samozrejme preklikovosť bude minimálna. Ale dobrá historka k pivu.

Ale čo keby som bol konkurencia a takto by som sa pochválil s takýmto promom? Dobrý trolling.

A poučenie? Vidím tu rovno dve – nepodceňujte to čo hovoríte, najmä ak vás to stojí veľa peňazí aby ste to povedali. A náklady na doménu sú smiešne. No a to druhé je skôr také filozofické. Heuréka žaluje Google, za znevýhodnenie v jeho reklamnom/vyhľadávacom systéme. Ako teraz k tomu prídu e-shopy, ktoré na Heuréke sú ale v reklame sa neobjavili? Necítia sa znevýhodnené?

Inak niektoré domény z reklamy sú ešte voľné.