Odkedy spoločnosť Apple oznámila, že bude v jej počítačoch používať procesory Intel bolo jasné že čoskoro sa na Macoch podarí rozbehať Windows. Duálne bootovanie ale už aj virtualizácia (Parallels, VMware Fusion) sa bežne používajú. Takže iný operačný systém na hardvéri od Apple je samozrejmosťou, zato Mac OS nieje možné prevádzkovať na inom železe hlavne z licenčných dôvodov. Ale ak si túto „drobnosť“ odmyslíte tak Apple hardvér nieje ničom mimoriadny - Intel Core 2 Duo procesor, ATI grafika atď. Takže pokiaľ sa vám podarí zostaviť hardvérovo podobný stroj nejde dôvod prečo naň nenainštalovať napríklad Leopard 10.5.2. Dokonca existuje celkom slušná komunita ľudí, ktorá vytvára ovládače a všelijaké fičúrky aby sa OSX dal rozbehať na čo najširšom spektre hardvéru. Najviac informácii nájdete na diskusnom fóre insanelymac.com. Jedným z takýchto predpripravených inštalačných DVD je aj KALYWAY LEOPARD 10.5.1 intel SSE2 and SSE3 alebo Mac OS X Leopard 10.5.1 for AMD SSE2/SSE3 (32bits).

Tak som zhodnotil doma svoju hardvérovú situáciu, na domáci desktop ani notebook by som nedokázal OSX nainštalovať – nakoniec sa to podarilo na brachov komp s AMD procesorom, pre istotu som odpojil pevné disky a použil starý 10 GB HDD, myš a klávesnica by mali byť v USB verzii. Samotná inštalácia od bootovania až po prvé spustenie prebiehala bez problémov problémov. Jediné s čím som sa nenabral je zavádzač systému – OSX treba spúšťať z inštalačného DVD. Tento problém som neriešil nakoľko celá inštalácia bola vrámci štúdia.

Ak vás zaujíma či by sa na vašej hardvérovej konfigurácii dal spomínaný systém prevádzkovať skúste hľadať na uvedenom fóre. Z ďalších zaujímavých stránok mi nedá nespomenúť Osx86 - Leopard Community a wiki naosx86project.org. Niekoľko dní som sa tiež pokúšal spustiť systém v niektorom z virualizačnćh strojov, bohužiaľ neúspešne. Staršiu verziu 10.4.1 by nemal byť problém spustiť . Mimochodom systém sa podarilo rozbehať aj na u nás čoraz viac populárnom Asus EEE